X


Yazı Dizisi: Orta Doğu’da Kripto Paralar Nasıl Düzenleniyor?/2

Orta Doğu ülkelerinin kripto paraları nasıl düzenlediğini ve Blockchain teknolojisine nasıl yaklaştığını inceliyoruz...
17:00
12 Eylül 2018
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto paralara karşı mesafeli olunmasına rağmen Dubai’den Tel Aviv’e Ortadoğu, Blockchain merkezi olma yolunda ilerliyor.

Bizler de Ortdoğu’da kripto paralar ve Blockchain teknolojisinin nasıl düzenlendiğiyle ilgili bir yazı dizisini sizlerle paylaşıyoruz…

Suudi Arabistan

Kripto para birimleri yasal çerçevesi: İllegal kabul ediliyor

Devlet düzeyinde Blockchain araştırmaları: Yapılıyor

Düzenleme

Suudi Arabistan’da kripto paralar yasadışı kabul ediliyor. 8 Ağustos’ta yapılan açıklama ile Suudi Arabistan halkı kripto paralara karşı uyarıldı ve kripto paralar yasaklandı. Düzenleyici otoriteler konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin dahil olmak üzere krallıkta tüm kripto paralar yasadışı ilan edilmiştir. Kurumlara ya da bireylere bu konuyla ilgili lisans verilmeyecektir.

Blockchain

Katar’da olduğu gibi kripto para yasağına rağmen Suudi Arabistan’ın uzun vadeli ekonomik planları içerisinde Blockchain teknolojisinin denenmesi ve geliştirilmesi yer alıyor.

Örneğin Temmuz ayında Riyad Belediyesi IBM ile bu konuyla ilgili stratejik ortaklık kurduğunu açıkladı. IBM ve Elm Company işbirliği içerisinde hükümet hizmetlerinin Blockchain üzerinden verilebilmesi için çalışacak. Mayıs ayının başlarında ise Suudi Arabistan Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Dairesi, Amerika merkezli bir kuruluş olan ve Ethereum tabanlı yazılım ürünlerini geliştiren ConsenSys ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Irak

Kripto para birimleri yasal çerçevesi: İllegal kabul ediliyor

Devlet düzeyinde Blockchain araştırmaları: Yapılmıyor

Düzenleme

Irak’ta Bitcoin illegal kabul ediliyor. Aralık 2017’de Irak Merkez Bankası’nın bilgi müdürü Aysar Jabbar, “Bitcoin’in özellikle dijital dolandırıcılık ve sahtekarlıkla ilgili olarak çeşitli riskler taşıdığını” belirtti.

Iraklı bir ekonomik uzman ise, kripto para kullananların ya da bulunduranların mevcut kara para aklamayı önleme yasalarına göre yargılanabileceğini ifade etti.

Kuveyt

Kripto para birimleri yasal çerçevesi: İllegal kabul ediliyor

Devlet düzeyinde Blockchain araştırmaları: Yapılmıyor

Düzenleme

Kuveyt’te Bitcoin dahil tüm kripto paralar yasaklanmış durumda. Aralık 2017’de Kuveyt Maliye Bakanlığı kripto para birimlerini kabul etmediğini, finansal kurumların, bankaların ve şirketlerin kripto paralarla ilgilenmesinin yasak olduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili yapılan bir açıklamada, “Kuveyt yasaları kripto paraları dikkate almıyor. Dolayısıyla Bitcoin gelirleri yasadışı kabul ediliyor.” ifadelerine yer verildi.

Blockchain

Kuveyt Finans Merkezi (KFH) Mayıs ayında, yurtdışı ödemeler için tasarlanan Blockchain tabanlı RippleNet’e katıldığını açıkladı. KFH konuyla ilgili, “Bu ortaklık sayesinde şeffaf, güvenli ve saniyeler içinde para transferi yapabileceğiz.” yorumunda bulundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar