Yatırımcılara Uyarı: Popüler Kripto Para Platformu Hack’lendi! Fonlarınızı Çekin

Bent Finance proaktif olarak yatırımcılara fonları geri çekmelerini tavsiye etti ve kayıpları geri ödeyeceğini belirtti.
13:40
21 Aralık 2021
Yatırımcılara Uyarı: Popüler Kripto Para Platformu Hack'lendi! Fonlarınızı Çekin
Okuma Süresi: 2 Dakika

Staking ve farming platformu Bent Finance, Aralık ayında saldırıya uğrayan altıncı kripto kuruluşu oldu. Saldırının kabul edilmesinin ardından yatırımcılardan havuz fonlarını geri çekmeleri konusunda uyarı yapıldı ve güvenliği ihlal edilen platformda ödül taleplerinin devre dışı bırakılması sağlandı.

Bent Finance Saldırıya Uğradı! Fonlarınızı Çekin

Bent Finance, istismarı ilk olarak Pazartesi günü, şirketin herhangi bir fon kaybı bildirmediği bir zaman çizelgesi olan yaklaşık 20:55 EST’de gerçekleştirdi. Bununla birlikte, topluluk, blockchain araştırmacısı PeckShield‘in hack işlemlerinin kaynağını bulduğu iddia edildiğinde büyük bir saldırı olayından şüphelendi.

Ekip, gelişen durumu daha iyi anlamak için iki bağımsız beyaz şapka geliştiricisi ile anlaşma sağladı. Şirket kısa süre sonra saldırıyı onayladı.

Bent Finance, havuz yatırımcılarına, her güncellemede istismar giderilene kadar fonları geri çekmelerini tavsiye etmeye devam ediyor. Ancak şirket, Bent eğrisi havuzundan çalınan tüm fonların geri alınacağını onayladı:

“Bir sonraki duyuruya kadar protokolden çekilmenizi öneririz. Hiçbir yere gitmiyoruz ve öyle ya da böyle kurtulacağız.”

Kayıp 1.6 Milyon Dolar

Kripto dolandırıcılığı araştırmacısı ve TRM Labs‘den ABD Gizli Servisi Joe McGill’in eski üyesine göre, saldırganlar yazının yazıldığı sırada toplam değeri 1,6 milyon dolardan fazla olan yaklaşık 440 Ethereum (ETH) çaldı.

McGill’in soruşturmaları, saldırının 12 Aralık’tan beri devam ettiğini gösteriyor ve bu, Bent Finance‘in 1 Aralık’tan bu yana saldırganın ağ üzerindeki varlığından şüphelendiği bulgusu ile çelişiyor.

Yalnızca Aralık ayında, Grim Finance, BitMart ve AscendEX dahil olmak üzere beş kripto para şirketi, saldırının sonucu olarak kümülatif olarak 600 milyon doların üzerinde kaybetti. Ancak, Bent Finance istismarından kaynaklanan kayıpları belirlemek için daha fazla araştırma devam edeceğini belirtti.

Kripto işletmelerinde devam eden istismarlara paralel olarak, Modi’nin Twitter hesabı aralık ayında da benzer bir saldırıya uğradı. Bu saldırının sonucunda Modi’nin Twitter hesabı Bitcoin‘in (BTC) Hindistan’da ana akım benimsenmesi hakkında yanlış bilgi yaymak için kullanılan anlık bir uzlaşmaya da tanık oldu.

Heniz kim oldukları bilinmeyen bilgisayar korsanları, 12 Aralık’ta 73.4 milyondan fazla takipçisi olan başbakanın hesabını ele geçirerek, Hindistan vatandaşları için 500 BTC’lik bir hediye vermenin yanı sıra BTC‘yi yasal bir ihale ilan etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar