X


Yatırımcılar Mağdur: Reklamları Yapılan Metaverse Projesi Scam Çıktı

Projeye güvenip yatırım yapan insanlar mağduriyet yaşadı.
17:45
13 Ocak 2022

Metaverse alanındaki yükseliş, yatırımcıları bu sektöre yönlendirirken scam projelerin türemesine yol açtı. Super metaverse token adlı oluşum, tüm sosyal medya hesaplarını silerek kayıplara karıştı. Projeye güvenip yatırım yapan insanlar ise mağduriyet yaşadı.

Dolandırıcılığın Sonu Ne Olacak?

Açıkçası yatırımcıların bu durumda yapabilecek bir şeyi yok. Kripto para ekosistemini denetleyen bir üst mekanizma olmadığı için bu riskli ortamda yatırımcılar bir anlamda yalnız bırakılıyor. Tabiki kriptonun doğasında merkezi bir yapı söz konusu olamaz. Ancak bu gibi scam, rug pull projelerin çıkması oldukça doğal. Kısa yoldan zengin olma amacı ile hırsa bürünen insanlar, bazı durumlarda mantıklı kararlar alamıyor.

Ya da tamamen bir şans oyunu olarak görülen bu yatırımlar, zar atmaktan farkı olmadığı algısı yaratıyor. Bu bağlamda yatırımcıların projeyi derinine incelemesi, scam kokan noktaları atlamaması gerekiyor. Bu noktada ise finansal okuryazarlık ve kripto para ekosistemine bakış açısı devreye giriyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Neden Super Metaverse Token?

Metaverse alanındaki hype’tan yararlanmak isteyen ekip bunu kullanarak insanları teşvik etti. Bunun yanı sıra sosyal medyada büyük kitlelere hitap eden bazı fenomenler de insanları bu projeye yönlendirdi. Volatilitenin büyük artışlar ve düşüşler getirdiği piyasada kâr elde etmek isteyen insanlar ise isim, fenomen ve hırsına yenilip token’a sermaye akıttı.

Sonuç olarak Twitter, web sitesi, telegram gruplarını kapatan ekip kayıplara karıştı. Alınması gereken dersler de yukarıda belirtildi. Kripto para birimlerinin yüksek risk taşıdığı gerçeği atlanmamalıdır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar