X


Yarılanmadan Sonra BCH ve BSV Hash Rate’leri Yükseldi

Bitcoin blok ödülü yarılanmasının ardından madenciler BSV BCH’ye geri dönüyor gibi görünüyor...
10:00
14 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) hash rate’leri (hash oranları), iki kripto para biriminde Nisan ayında gerçekleşen yarılanmanın ardından düşüş göstermişti. Ancak son günlerde hash rate’lerde artışlar görülüyor. Çünkü Bitcoin (BTC) hash rate’i 11 Mayıs’tan bu yana düşüş gösteriyor.

Bitinfocharts’a göre, Bitcoin Cash’in hash oranı %90’dan fazla arttı ve 10 Mayıs’ta 1.43 Exahashes/saniyeden (EH/s) 13 Mayıs’ta 2.74 EH/s’ye yükseldi. BSV’nin hash oranı da 1.1 EH/s’den 1.78 EH/s’ye kadar artış sergiledi.

Yarılanmadan Sonra Madenciler

Cointelegraph’ın haberine göre hem BCH hem de BSV, sırasıyla 8 Nisan ve 10 Nisan’daki blok ödülü yarılanmalarını takiben madencilikte ciddi bir düşüş yaşadı. Blok ödülleri 12,5’ten 6,25 BCH’ye düştükten sonra BCH’nin hash oranı %80’den fazla düştü. Madenciler bilgi işlem güçlerini BTC zincirine taşıdıkça BSV de hash rate’inde gözle görülür bir düşüş yaşadı

Nisan ayının ardından Bitcoin, kripto madenciliği operasyonları için en karlı bloklardan biri haline geldi. Ancak 11 Mayıs’ta gerçekleşen Bitcoin blok ödülü yarılanmasından sonra madenciler için verimliliğin düşeceği ve bu sebeple madencilerin faaliyetlerine son verebileceği yönünde tahminler vardı.

Şimdiye kadar BTC hash oranı, 137 EH/s’den 104 EH/s’ye kadar %24 oranında düştü. Yine de BCH ve BSV yarılanmalarından sonra yaşanan kadar büyük bir düşüş yaşanmadı.

BCH ve BSV’ye Geri Dönüş

Ortaya çıkan verilere göre F2pool gibi madenciler şu anda BSV’nin BTC’den daha karlı olduğunu fark ediyor ve “BTC madencilik geliri BSV’nin biraz gerisinde, ancak BCH’den biraz daha yüksek.” ifadeleri kullanılıyor. Bununla birlikte, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’nin madencilik geliri genellikle Bitcoin madencilik gelirine çok yakın kalıyor.

Öte yandan madenciler BTC’de artan işlem ücretlerinden gelir elde ederken, BSV ve BCH için işlem ücretleri Nisan ayının ortasından bu yana, sırasıyla 0.0002 USD ve 0.002 USD tutarında sabit kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar