X


‘Yaramaz Çocuk’ Craig Wright’a ABD Yargısından Kötü Haber

Devam eden 4 milyar dolarlık davada Craig Wright'ın talebi reddedildi.
18:00
28 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’de bir mahkeme, nChain baş bilim adamı Craig Wright’ın 4 milyar dolarlık bir davanın düşmesi yönündeki talebini bir kere daha reddetti.

Söz konusu davada Wright, vefat eden kripto para geliştiricisi David Kleiman’ın mirasından BTC çalmakla suçlanıyor. Son aşamaya gelen davada Güney Florida Bölge Mahkemesi hakimi, Wright’ın suçlamaları geçersiz sayma başvurusunu reddetti.

Dava mahkemeye şubat ayında intikal etti. Kleiman’ın ailesi, Wright’ın Kleiman öldükten sonra kendisinden 1,1 milyona varan BTC çaldığını iddia etti.

Sık sık Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğu iddia eden Wright, bu konuda Kleiman ile potansiyel adaylar arasında gösteriliyordu.

Kleiman’ın 2013’te ölmesinden sonra Wright mirasa ulaşarak Kleiman’ın Bitcoin servetinin elden çıkarılmasına yardımcı olmak istediğini bildirdi. Kleiman’ın ailesine göre Wright kısmen dediğini yaptı ancak söz konusu fonu geri iade etmedi. Savcı Beth Bloom’un desteklediği ve sonradan değiştirilen davada 300.000 BTC’lik bir rakamdan bahsediliyor. Mahkemeden yayımlanan belgede şu ifadeler geçiyor:

Mahkeme; davacılardan tebdil talebi almıştır. Değiştirilen Şikayette sanığın Dave’in ölümü üzerine en az 300.000 BTC’yi çevirip çeşitli uluslararası tröstlere transfer ettiği belirtilmektedir, ki bu; davacıları söz konusu BTC’lerden yoksun bırakan, izinsiz bir davranıştır. Bu doğrultuda davacıların tebdil talebi, sanığın davanın reddi talebini geçersiz kılmıştır.

Yakın zamanda Roger Ver ile bozuşan ve Bitcoin ABC karşısında Bitcoin SV’yi destekleyen Wright’ın muallakta kalan münferit iddialara 10 Ocak’a kadar cevap vermesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar