X


Yale’in Kripto Para Yatırımı Büyük Bir Hareket Başlatabilir

ABD'nin en prestijli akademik kurumlarından Yale kripto para yatırımı yaptı.
12:00
7 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Connecticut’ta yer alan prestijli akademik kurum Yale 400 milyon dolar değerindeki kripto para fonuna yatırım yaptı.

Coinbase kurcularından Fred Ehrsam, Eski Squoia Capital ortaklarından Matt Huang ve milyar dolarlık kripto para konuma fonu Pantera Capital’in eski çalışanlarından Charles Noyes’in birlikte Paradigm adı verilen bir kripto para  yatırım fonu kurdu ve çeşitli yatırımcılardan yatırım aldı.

Yale’in 30 milyon dolarlık yatırımı David Swensen tarafından yönetildi. Yale’in planı yatırımlarının %60’ını alternatif değerlere yapılmasıydı. Yatırımların bir kısmı da kripto paralar olmuş oldu.

Peki Yale’in kripto para yatırımı yapması neden önemli? Yale ve Swensen dünyanın en büyük üniversite fonlarından birine sahip. Yaklaşık 30 yıldır Yale ABD’de bulunan bütün akademik kurumları geride bırakmış durumda. Daha önce milyarder yatırımcı Erik Schaltzker yaptığı açıklamada büyük finansal kurumların kripto para alanına girmesinin diğer kurumların da kripto paralara ilgi göstermesine yol açacağını ifade etti.

Piyasa eleştirmenleri Yale’in BitGo, Coinbase gibi çözümlerle kripto paralara yatırım yapmasının önemli olmadığını savundu. Ancak Yale’in yatırım yaptığı Paradigm oldukça özel bir fon ve sadece kripto paralar üzerine odaklanmış durumda. Paradigm çok tecrübeli isimler tarafından yönetiliyor. Geniş finansal piyasayla büyük kripto paraların korelasyon içinde olmaması kripto paraları sağlam ve güvenilir değer saklama aracı haline getiriyor

Yale’in yatırımı finansal kurumlarda FOMO yaratır mı zaman gösterecek. Diğer yandan bazı finansal kurumların tezgah üstü piyasan kripto para satın aldıkları rapor edilmişti. Orta vadede finansal kurumların birçoğunu kripto para yatırımı yaparken görebiliriz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar