reklamı kapat

Waves Akıllı Sözleşmeleri Ethereum’un Tahtını Sallayabilir

2 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Waves platformu uzun zamandır beklenen akıllı sözleşmelerinin test sürümünü yayınladı. Waves TestNet’i  şu anda GitHub üzerinden indirilebiliyor.

Waves ekibi yeni güncellemesinin oldukça iyi sonuçlanacağına inanıyor.  Bu güncellemeyle birlikte Waves, akıllı sözleşme kullanan ve Ethereum hakimiyetini düşürebilecek altcoin’ler listesine eklenmiş oldu. Stellar, Zilliqa, Tron, EOS ve Ripple diğer akıllı sözleşme kullanan platformlar.

Waves’in duyurusu Ethereum’un akıllı sözleşmelerindeki hatadan dolayı eleştirilmesiyle aynı anda yapıldı. Haberlerde sıkça yer alan 200 milyon dolarlık Parity vakası, Ethereum’un güvenliği hakkında sorular sorulmasına neden olmuştu. Dondurulan ether’ler süresiz olarak akıllı sözleşmelerin içine yerleştirilmişti.

Waves akıllı sözleşmelerinin saylayacağı faydalardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

– Birden fazla imzası olan cüzdanlar kullanıma sunulacak. Bu cüzdanlar birçok kişi tarafından kullanılabilecek

– Ethereum ile yarışabilecek hizmet sunmak. Hem kolay hem de daha ucuz

– Waves’in merkezsiz borsasında token yaratılabilmesi ve token’in anında işleme koyulabilmesi

– Gelecekte, farklı token’ler arası alışverişi hızlandıran atomic swaps özelliğini desteklemek

– Token dondurma olanağı

– Blockchain üzerinde emlak, pazarlama, kayıt tutma gibi alanlarda uygulama geliştirmeye olanak sağlayan merkezsiz uygulamalar (DApps) özelliği

Waves platformunun en önemli özelliklerinden bir tanesi de merkezsiz borsası. WavesDEX’te bütün işlemler Blockchain üzerinde yapılıyor ve sadece sipariş listeleri merkezi eşleştirici tarafından üstleniliyor.  Waves platformu merkezsiz borsasında saniyede yüzlerce işlem yapabiliyor. Yatırımcıların kripto paraları borsada değil Blockchain cüzdanında saklanıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz geliştirmelerle birlikte Waves, en değerli 20 kripto para arasına girme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Waves’i oluşturan teknoloji piyasa değeri olarak Waves’ten yüksek olan altcoin’lerin çoğundan çok daha ileride görünüyor. Waves yenilikçi yaklaşımı ve sürekli gelişimiyle dikkat edilmesi gereken projelerden bir tanesi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.