X


Wall Street Hala Bitcoin’i Anlayabilmiş Değil

Wall Street Bitcoin’in faydalarını tam olarak hala kavrayamadı...
15:00
1 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son birkaç yıl içinde en çok tartışılan konulardan biri olmasına rağmen Wall Street hala Bitcoin‘in ne gibi faydalar sağlayabileceğini çözebilmiş değil.

Bitcoin’in Faydaları

Bitcoinist’in haberine göre Bitcoin vadeli işlemler borsası olan Bakkt’in CEO’su Adam White, Bitcoin’in “çok daha fazla fayda sağlamaya ihtiyacı olduğunu” dile getirdi. Ancak White’ın bu açıklamalarına rağmen Intercontinental Exchagnge’in kurmuş olduğu bir borsa olan Bakkt işlemlere başladı ve her geçen gün yeni rekorlarla gündeme geliyor. Ayrıca Bakkt’in açılması çoğu kişiye göre Wall Street’te kripto kabulünü hızlandıracak.

New York’ta bir konferansta konuşan White şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin’in bir değer deposu olduğu, dijital altın gibi davrandığı ve bunun böyle devam edecek bir durum olduğu iddiası var. Bu doğru olabilir.

Ancak White bu sözlerine ek olarak, bu teknolojinin getirdiği fırsatların ve faydaların sanıldığı kadar büyük olmayabileceğini de belirtti.

Bunların yanında kripto ve Blockchain endüstrisinin üst düzey yöneticilerini ve VC firması Digital Currency Group’un CEO’sunu da içeren son bir anket, kripto endüstrisinin liderlerinin çoğunun (%71) BTC’nin gelecek yıllarda bir değer deposu olarak kullanılmasını beklediğini gösterdi. Ankete katılan yöneticilerin yalnızca %7,6’sı kripto para biriminin hiçbir şey için faydalı olmayacağını ifade etti.

Yatırımcılar Faydayı Umursamıyor

Gerçek bir faydası olmadığını düşünseler bile, kurumsal yatırımcılar daha önce hiç olmadığı gibi Bitcoin işlemi gerçekleştiriyorlar. Bitcoin fiyatı her ne kadar Kasım ayında %17’nin üzerinde bir düşüş göstermiş olsa da daha fazla yatırımcı satın almaya istekli. Muhtemelen yatırımcılar daha düşük fiyattan yararlanmaya çalışıyor. Dolayısıyla yatırımcıların kazançla ilgilendikleri, en azından şimdilik Bitcoin’in faydasını dikkate almadıkları ifade ediliyor.

Bunun yanında Crypto Oracle’ın fon ortağı ve eski bir Goldman Sachs analisti olan Lou Kerner Eylül ayında yaptığı açıklamalarda, “kurumsal yatırım” inanışının hatalı olduğunu ve kripto paraların geleceğinin Wall Street’e bağlı olmaması gerektiğini dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar