VeChain (VET) Nedir? Nereden Alınır?

VeChain platformu küresel ekonomideki firmalar tarafından benimsendiğinde hedeflediği hizmetleri verebilecek kabiliyete erişebilecek.
12:40
8 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

VeChain küresel düzeydeki firmalara yönelik hizmet vermek için tasarlanmış önde gelen bir Blockchain platformu şeklinde tanımlanabilir. Platform birçok kullanım alanına sahip olan Blockchain teknolojisini gerçek hayata entegre ederek sağlıklı bir ekonomi ekosistemi meydana getirmeyi hedefliyor. Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen “nesnelerin interneti (IoT)” teknolojisinin entegrasyon sürecinde de aktif şekilde rol almayı amaçlayan VeChain (VET) platformu gündelik hayatımızda kullanılacak uygulamalar üzerinde çalışıyor.

VeChain Nedir?

İnsanlığın hizmetine ilk defa sunulduğu tarihten itibaren hızlı bir şekilde gelişimini sürdüren ve günümüzde kendisine birçok kullanım alanı oluşturan yenilikçi teknoloji Blockchain her geçen gün yeni bir projeye hayat veriyor. Blockchain’i kullanarak yeni projelere imza atan çoğu ekip kitlesel bir şekilde benimsenebilmek adına sayısız yönteme baş vuruyor. Sözü geçen teknolojiye yönelik duyulan rağbeti göz önünde bulundurursak bir gün herkesin bu teknolojiyi doğrudan ya da dolaylı bir yolla kullanacağı çıkarımını yapabiliriz.

VeChain Nasıl Çalışır?

VeChain (VET) platformu küresel ekonomideki firmalar tarafından benimsendiğinde hedeflediği hizmetleri verebilecek kabiliyete erişebilecek. Platformun ana ağı olarak ifade edebileceğimiz sistemin bu yılın haziran ayında başlatılması planlanıyor. Buna göre VeChain ekibi güvenli, kullanıcı dostu ve kolay benimsenebilen bir tür işlem modelini kullanıcılarının hizmetine sunacak. Her yaştan ve düzeyden programcı tarafından rahatlıkla kullanılabilir hale gelmeyi hedefleri arasında gösteren VeChain platformu belirli özellikleri sayesinde diğer Blockchain platformlarından ayrılıyor. Üstelik platform kullanıcıların karşılaştığı bazı sorunlara da çözüm buluyor.

Bazen sistemsel sorunlardan dolayı bir Ethereum işleminin tamamlanması saatler sürebiliyor. Ethereum’un iş kanıtı (PoW) protokolüne göre işleyen sisteminde işlemlerinizin daha hızlı gerçekleşmesi için çoğu zaman yüksek ücretler ödemeniz gerekiyor. Böylece işlemin tamamlanmasını sağlayacak bir madencinin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Bu gerçeği göz önünde bulundurduğumuzda alternatif bir çözüm yolu ileri sürülene dek işlem ücretlerinin istenilen seviyede olamayacağı sonucuna varabilmek mümkün. Üstelik bu sisteme göre düşük işlem ücretleri kullanıcının aradığı işlevselliği sunmuyor. Sonuç olarak sözü edilen sistemde sabit ya da tahmin edilebilen bir işlem ücretinin bulunmadığı yorumunu yapmak yanlış olmayacaktır.

VeChainThor

VeChainThor, öncelikle büyük firmalar tarafından benimsenerek zamanla tüm dünyada benimsenebilmeyi hedefleyen açık bir Blockchain platformu olarak ifade edilebilir. VeChain ekibine göre kullanıcıların karşılaştıkları gerçek bir sorunu ortadan kaldırmayı başarabilen bir teknoloji mevcut işletmeler tarafından benimsenebilir ve böylece giderek yaygın bir hale gelebilir. VeChain ekibi “VeChain Çoklu Ödeme Protokolü (MPP)” adını verdiği yöntemle ödeme sistemlerinde karşılaşılan sorunlara çözüm yolları sunuyor.

Öte yandan VeChainThor Blockchain ağı bahsi geçen bu soruna bir çözüm alternatifi sunuyor. Buna göre gönderici konumundaki kullanıcılar işlemlerinin süresini kısaltabilmek için kendi işlemci güçlerini kullanabilecekler. Üstelik VeChain kullanıcılara bir türlü gerçekleşmeyip sistemde takılı kalan işlemlerin akıbetine karar verebilme kabiliyeti de sağlıyor. VeChain platformunun kullanıcıları işlemlerinin gerçekleşmesini diledikleri zaman dilimini ayarlayabiliyorlar.

Ethereum Blockchain’inde gerçekleşen her işlem bir “işlem numarasıyla” kaydedilir. Bu numaralar “nonce” şeklinde adlandırılıyor. Bir işlemin ardından gerçekleştirilen işlemlerin nonce’ları öncekilere göre daha yüksek değerlerle ifade ediliyor. Sorun şu ki bir kullanıcı bir defada birden fazla işlem gerçekleştirdiğinde ve işlemlerden birisi başarısız olduğunda Ethereum node’ları yalnızca başarısız işlemi reddetmiyor. Bunun yerine o gruptaki bütün işlemleri reddetmek durumunda oluyorlar. Bu durum büyük firmalar için göz ardı edilemeyecek derecede önemli bir sorun teşkil ediyor. Büyük firmalar çoğu zaman birbiri ardına işlem gerçekleştirme ihtiyacı duyabiliyorlar. Ürünleri sisteme kaydetmek ya da mevcut kayıtları güncellemek bahsedilen sistemin şartlarına göre oldukça zor bir hale gelebiliyor. VeChainThor ağındaki “işlem ID’leri” sayesinde bu sorunun da üstesinden gelebilmek mümkün hale geliyor.

VeChain (VET) Nereden Alınır?

VET simgesiyle borsalarda işlem gören VeChain’i Binance kripto para borsasından temin edebilmeniz mümkün.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar