X


Uzmanlardan Kritik Stablecoin Uyarısı: İngiltere Düğmeye Bastı!

Tether'in kurucu ortağı CNBC'ye verdiği demeçte, kripto para piyasasında şok etkisi yaratan terraUSD gibi algoritmik stablecoin'lerin hayatta kalma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. 
14:20
2 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika
Tether’in kurucu ortağı CNBC’ye verdiği demeçte, kripto para piyasasında şok etkisi yaratan terraUSD gibi algoritmik stablecoin’lerin hayatta kalma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Algoritmik Stablecoin’ler, Sürdürülebilir Değil

Stablecoin’ler, kendi içlerinde teminatlı stablecoin’ler ve teminatsız stablecoin’ler olmak üzere ikiye ayrılır. Teminatlı stablecoin’ler, endekslendikleri varlıklar şirket tarafından elde tutulan stablecoin’ler olarak tanımlanabilir. Ayrıca  kripto paralara endekslenmiş stablecoinler de bulunuyor. Bunları piyasaya süren şirketler, ilgili kripto para biriminden eşdeğer miktarda ellerinde bulundurmaları gerekiyor. Bu tür stablecoin’lere ise kripto teminatlı stablecoin adı verilir. Birçok stablecoin, teminatlı stablecoin modelinde çalışır. Fiyatı belirli bir seviyede tutmak için token arzını kontrol eden algoritmalardan faydalanan stablecoin’lere ise teminatlandırılmamış ya da teminatsız stablecoin adı verilir Bu tip stablecoin’ler algoritmik stablecoin olarak da bilinir. Teminatsız stablecoinler, herhangi bir rezerv kullanmazlar.  TerraUSD veya UST, ABD dolarına sabitlenmesi gereken algoritmik bir stablecoin konumunda.
Tether ve USD Coin gibi stablecoin’ler, dolara endekslerini korumak için fiat para birimleri ve devlet tahvilleri gibi varlıkla tarafından desteklenirken, UST bir algoritma tarafından yönetilir. UST dolara endeksini kaybetti. Bu durum, şirketin tokeni olan LUNA‘nın sıfır dolara düşmesine neden olan bir satışa yol açtı. Bu çöküş, algoritmik stablecoin’lerin bir geleceği olmayabileceğine dair uyarılara yol açtı. Dijital token şirketi BLOCKv’nin kurucu ortağı Reeve Collins Davosta’ta CNBC’ye şu açıklamayı yaptı:
Terra krizi, talihsiz bir durum. Ancak algoritmik bir stablecoin’in çökmesi sürpriz değil. Birçok insan son birkaç ayda paralarını bu tür kripto paralardan çekti çünkü bunların sürdürülebilir olmadığını anladılar. Bu tür stablecoin’lerin sonu geliyor.

İngiltere ve ABD, Harekete Geçti

Uzmanlar, kripto para düzenlemesinin kaçınılmaz olduğunu ancak düzenleyicilerin bu konuda eğitilmesi gerektiğini söylüyor. Collins ayrıca algoritmik bir stablecoin olmayan Tether’in kurucu ortağı. Ancak Tether‘in ihraççısı, bunun nakit, ABD Hazineleri ve şirket tahvilleri ile desteklendiğini iddia ediyor. Geçen ay kripto piyasası kargaşasında, tether yeniden toparlanmadan önce dolara endeksini geçici olarak kaybetti.
Stablecoin’ler, son dönemlerde küresel çapta düzenleyiciler ve hükümetler için odak noktası oldu. ABD’de bu yılın başlarında, Senato Bankacılık Komitesi  Üyesi Pat Toomey , stablecoin’leri düzenlemeye ilişkin bir yasa taslağı sundu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen ay milletvekillerini stablecoin’ler hakkında yasa çıkarmaya çağırdı. Nisan ayında, Birleşik Krallık hükümeti, stablecoin’leri düzenleyici yetki alanına getirme planlarını açıkladı. Salı günü, İngiliz hükümeti ayrıca, “sistemik” bir risk oluşturabilecek stablecoin firmalarının başarısızlığını engellemek amacıyle mevcut kuralları değiştirmek için bir teklif yayınladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar