reklamı kapat

Uzman İsim: Bitcoin Madencilerinin Satacak Çok Az BTC’si Kaldı

Bitcoin madencilerinin ellerindeki BTC'ler tükeniyor.
19:00
6 Haziran 2020

11 Mayıs tarihinde tamamlanan üçüncü Bitcoin blok ödülü yarılanması, uzun vadede bir lütuf olarak görülse de kısa vadede Bitcoin madencilerinin “canını çıkartmaya” adeta devam ediyor. Blok ödülünün 6,25 BTC’ye gerilemesi, zaten fiyat yüzünden zor günler yaşayan madencilerin canını tam anlamıyla sıkmaya yetti.

Büyük çaplı madencilik çiftlikleri ve yeni donanım sahibi madenciler dışında, özellikle küçük çaplı Bitcoin madencilerinin oldukça zor günlerden geçtikleri biliniyor. Kripto para piyasasının uzman ismi Tuur Demeester de Glassnode tarafından yayınlanan verilere atıfta bulunarak, küçük çaplı madencilerin satacak çok az BTC’si kaldığını ifade etti.

Madencilerin BTC’leri Bitiyor

Sağlıklı Bitcoin madencilerinin ellerindeki BTC’leri tutmaya devam ettiğini ifade eden Demeester, küçük çaplı madencilerin ellerindeki BTC’lerin bitmeye yaklaşmasının ise iyimser bir haber olduğunu belirtti. Demeester aslında bu ifadesi ile Bitcoin ağındaki satış baskısının bitmeye yakın olduğunu ima etti.

Gerçekten de Bitcoin madencilerinin yaşadıkları ekonomik sıkıntı nedeniyle devamlı BTC sattıkları biliniyordu. Bu durumun ya fiyatın artması, ya da madencilerin BTC’lerinin bitmesi ve madencilik yapmayı durdurmaları ile biteceği varsayılıyordu ancak hangisinin önce gerçekleşeceği belirsizliğini bu tarihe kadar korudu.

Eldeki verilere bakıldığında ise Bitcoin madencilerinin ikinci senaryoya yani ellerindeki satılacak BTC’leri bitirme noktasına geldikleri görülüyor.  Bitcoin’deki alım talebinin artması ise bu olumlu gelişme ile beraber BTC fiyatını yükseltebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.