reklamı kapat

Bytom (BTM) Nedir?

Bytom Blockchain’inde P2P finansal uygulamalar ve varlık uygulamaları geliştirilebiliyor.
21:00
4 Şubat 2020

Yeni nesil kripto para Bytom Coin internet varlıkları için bir Blockchain altyapısı olarak tasarlandı. Kişiler ve kurumlar Bytom Blockchain’inde P2P finansal uygulamalar ve varlık uygulamaları geliştirebilir.

Bytom üç katmandan oluşuyor: Veri alışverişi ve iletimi katmanı, sözleşme katmanı ve varlık etkileşim katmanı. Varlıklara bağlı çalışan 3. katman sözleşmeleri göreve çağırır. Veri alışverişi ve iletim katmanı UTXO [harcanmayan işlem çıktısı] modeliyle ve Bitcoin’deki işlem verilerinin yapısıyla uyumlu olarak çalışır; böylece yüksek hızlı uyuşma sağlanır ve gizlilik kontrol edilebilir.

Bytom’daki herkese açık ve gizli anahtarlarda ve adres sisteminde Bitcoin’deki gibi ESCDA şifrelemesi ve SHA256 hash mekanizması kullanılıyor. Kullanılan tüm algoritma ve mekanizmalar Çin Ulusal Şifreleme Standardıyla uyumlu olarak çalışıyor.

Bytom Nasıl Çalışır?

Kullanılan PoW algoritması hem yapay zekalı ASIC çipleriyle uyumlu hem de kullanılan yapay zeka ekipmanlarını hızlandırıyor. ODIN (Açık Veri Endeks İsmi) standardıyla da tüm ağ ve Blockchain’deki varlıklar birbirinden farklı adlandırılıyor.

Bytom protokolü gereği imzalar diğer işlem verilerinden ayrılıyor. Böylece varlık yönetimi ve dağıtık defterlerin senkronizasyonu birbirinden bağımsız olarak yapılıyor.

Geliştiriciler Bytom platformunda diğer Blockchain’lerin daha küçük sürümlerini geliştirebilir. Bunun haricinde bu Blockchain’lerdeki ağ faaliyetlerini doğrulamak için akıllı sözleşmeler üzerinden API çağrıları yapabilirler. Böylece chain üzeri iletişim, varlık alışverişi ve kar payı dağıtımı kolay bir şekilde yapılmış olur.

Bytom Coin Nereden Alınır?

Bu yazının yayıma hazırlandığı sırada Bytom, 0,91 dolarlık fiyatıyla kripto paralar listesinin 57. sırasında yer alıyor. 1.4 milyar BTM token’inin an itibariyle 1 milyarı dolaşımda. Bytom’un toplam piyasa değeri ise 91 milyon dolar. BTM token KuCoin borsasından temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun