Ünlü Yatırımcıdan Altın Değerinde Tavsiye! İşte 2022’de Kripto Zengini Olmanın 5 Yolu

Kripto para yatırımcısı David Lark, 2022'de kripto zengini olmanın 5 farklı yolunu açıkladı.
11:45
21 Aralık 2021
Ünlü Yatırımcıdan Altın Değerinde Tavsiye! İşte 2022'de Kripto Zengini Olmanın 5 Yolu
Okuma Süresi: 5 Dakika

Yatırımcılar için büyük kazançlar sağladığı kanıtlanmış bazı basit ve kolay yollar var. Kripto para piyasasında çok fazla deneyime sahip bir kripto yatırımcısı olan David Lark, 2022’de kripto zengini olmanın 5 farklı yolunu işaret etti.

Staking

Ünlü yatırımcı ilk olarak staking’i ele aldı. Peki Staking nedir? Gelin ilk olarak bu sorunun yanıtını verelim. Staking, türkçe karşılığını bulmanın zor olduğu kelimelerden bir tanesi. Kısaca staking, bir bankadaki vadeli hesabınızdan elde ettiğiniz faiz gelirine benzer şekilde sahip olduğunuz kripto paralar üzerinden zamana bağlı olarak daha fazla kripto para kazanmak üzerine kurulmuş bir sistem olarak kripto para piyasasında pek çok yatırımcının karşısına çıkıyor.

Ayrıca ödemeleri işlemek için hisse kanıtı modelini kullanan kripto para birimleri ile staking yapılabilirken her kripto para birimi stake edilemez.

Staking, aslında yatırımcıların büyük kazançlar elde etmelerine yardımcı olabilir, çünkü yatırımcı stake ödülü ile kripto para varlıklarını arttırabilir ve nakit olarak satabilir. Dolayısıyla stake edilen kripto paralar, aslında yatırımcılar için ücretsiz bir para makinesi haline gelir. Bu nedenledir ki David, stakin’i hiçbir yatırımcının kaçırmasını istemediği bir numaralı yol olarak değerlendirdi.

Stake işlemi Solana, Avalanche, Ethereum gibi popüler platformlarda yapılabilir.

Yield Farming

Lark, zengin olmanın ikinci yolu olarak ise Yield Farming‘den bahsetti. Dijital varlığa sahip olan kişilerin gelir kazanmak için varlıklarını diğer kullanıcılara borç olarak verdikleri modele Yield Farming denir. Yield Farming modeli, yatırımcıların kripto para sistemine likidite sağlamalarını sağlar. Bu modelin asıl üne kavuşması ise merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerinin yükselişe geçmesi ile oldu.

Son dönemde kendinden söz ettiren DeFi projelerinden olan Aave (LEND), Compound (COMP) ve Maker (MKR) protokellerinin çalışma prensibi Yield Farming modeli üzerine kurulmuştur.

Kısacası, yatırımcıların gelir sağlamasına imkan tanıyan Yield Farming, borç verme sistemi olarak adlandırılabilir. Kullanıcı, kendinde var olan kripto paraları hizmet sağlayıcının havuzuna ekler. Belli bir süre içerisinde o kripto paraya dokunulmazsa belirlenmiş olan faiz oranları karşılığında gelir kazanılır. Havuza eklenen kripto paralar kilitlenmiş olur ve yatırım boyunca bu coinlere erişim şansı yoktur.

Bunun ödülleri, 60x APY’ye kadar (yıllık yüzde verim) inanılmaz derecede önemli olabilir. Yatırımcılar riski daha düşük tutmak istiyorlarsa, istikrarlı kripto para farm’ları araması ve her zaman yatırım yaptıkları projeyi iyi bilmesi gerekiyor.

Airdrop’lar

Kripto zengini olmak isteyen yatırımcılar 3. yol olarak ise Airdrop’ları takip edebilir. AirDrop, kripto para piyasasına yeni dahil olacak kripto para biriminin karşılıksız bir şekilde dağıtılması olarak tanımlanabilir. Buradaki asıl amaç, piyasaya yeni girmiş kripto para birimini insanlara tanıtmak ve hareketlilik yaratmaktır.

Ancak Airdrop’lar, yapmanız gereken bir dizi işlem veya bir görev gerektirebilir.

Bir sonraki Airdrop’u kovalamaya çalışmak yerine platformlara inanmak ve kullanmak gerekiyor. Ünlü yatırımcı David Airdrop’lar hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ellerinizi kirletin ve gelecekte bazı Airdrop‘lar için potansiyel olarak uygun olacaksınız.”

Token Satışları

Kripto zengini olmak isteyen yatırımcıların yapması gereken bir diğer şey Token satışlarına katılmak olacak. Token satışı, genellikle İlk Para Teklifi (ICO) olarak da adlandırılır. İlk Para Teklifi (ICO), kripto para sektörünün İlk Halka Arz (IPO) ile eşdeğeridir. ICO’lar, yeni bir token, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirketin ICO ile başlattığı para toplama yöntemi olarak işlev görür.

İlgilenen yatırımcılar teklifi satın alabilir ve şirket tarafından verilen yeni bir kripto para token’ını alabilirler. Bu token, şirketin sunduğu ürün veya hizmeti kullanmak için bazı faydalara sahip olabilir veya sadece şirket ile ilgili bir projedeki bir hisseyi temsil edebilir.

Creative ICO background. Cryptocurrency and global e-commerce concept. 3D Rendering

ICO’lar size token daha satışa çıkmadan önce sunulduğu için büyük miktarlarda kazanç sağlayabilir. İşte bu yüzden token satışları, kriptoda çok para kazanmanın bir yolu oldu, bu nedenle ICO‘lar kesinlikle yatırımcıların dahil olmaya bakması gereken bir şey.

Oyunlar

Oyun oynayarak zengin olabileceğinizi biliyor muydunuz? İnsanların 2022’de sadece oyun oynayarak büyük paralar kazanması artık hayal değil. Metaverse oyun endüstrisi, günden güne büyüyerek güçleniyor. Piyasaya çıkmaya başlayan çok sayıda yüksek kaliteli güzel görünümlü oyun ve önümüzdeki dönemde çıkacak oyunlar da yatırımcılar için büyük getiriler sağlayabilir.

David, metaverse’ hakkında bir takım açıklamalarda bulundu ve  şöyle söyledi;

“Bu, bir yatırımcı olarak kesinlikle göz ardı etmeyeceğim bir alan”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar