Ukrayna’nın Önde Gelen Bankası, e-Grivna Denemelerini Stellar Üzerinde Başlattı

Ukrayna'nın elektronik para birimi programı Stellar üzerinde başlatıldı.
11:30
15 Aralık 2021
Ukrayna'nın Önde Gelen Bankası, e-Grivna Denemelerini Stellar Üzerinde Başlattı
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ukrayna’nın önde gelen bankalarından Tascombank, Stellar blok zincirinde başlatılacak olan elektronik grivna‘nın (Ukrayna para birimi) uygulanabilirliğinin testlerine başlayacağını duyurdu.

Tascombank, E-Grivna Denemelerini Başlatıyor

Ukrayna’nın en eski ticari bankalarından olan Tascombank, Stellar ağı üzerinden elektronik grivna denemesi yapacak. Ukrayna’nın elektronik Grivnası, bir BT çözümleri kuruluşu olan Diia’da eşler arası ödemeler, trader ödemeleri ve kamu çalışanları için programlanabilir maaş bordrosu gibi farklı kullanım durumlarında test edilecek. Düzenlenen e-Grivna‘nın fiili yapımı ve testi Tascombank tarafından gerçekleştirilecek.

Tascombank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Volodymyr Dubey, e-Grivna hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Sanal varlıkların günlük hayatımız ve ekonomik ortamımız üzerindeki hızla artan etkisi ile, bankanın uzun vadeli piyasa stratejisinin bir parçası olarak blok zincir teknolojisinin ve yeni ilgili ürünlerin avantajlarını kullanmak esastır. Stellar üzerine inşa etmek için Bitt ile yaptığımız işbirliği, temel bankacılık sistemimizi blok zinciri tabanlı altyapıya bağlamamıza ve Stellar blok zincirinde elektronik para birimiyle eksiksiz bir bankacılık ürünleri ve işlemleri yelpazesi içeren bir ekosistem oluşturmamıza olanak tanıyor.”

Tascombank Bitt İle Ortaklık Kurdu

Öte yandan, Bitt’in Dijital Para Birimi Yönetim Sistemi (DCMS) buna ev sahipliği yapacak. Çekirdek parasal işlem ağı, güvenli para basma sistemi ve DCMS’nin operasyon yöneticisi, Bitt’e denemeleri gerçekleştirmek için gereken meşruiyeti veriyor.

Bitt CEO’su Brian Popelka, pilot proje ve Stellar ve Tascombank ile kurulan ortaklık hakkında konuştu ve şöyle söyledi;

“Bitt, elektronik Grivnasının özel ihtiyaçları ile uyumlu olan daha fazla esneklik de dahil olmak üzere birçok avantajından yararlanmak için Stellar gibi önde gelen bir blok zinciri ağı ile çalışmaktan heyecan duyuyor. Bitt’in DCMS’si, Tascombank’ı elektronik Grivna’yı güvenli bir şekilde basmak, depolamak, yayınlamak, dağıtmak ve kullanmak için gereken tüm teknolojiyle donatacak.”

Stellar Network, E-Grivna Tahsilini Kolaylaştırıyor

Stellar platformu, çapraz para birimi işlemleri, dijital varlık ihracı ve küresel finansal altyapıyı birbirine bağlamak için tasarlanmış diğer parasal ürünler için merkezi olmayan bir ağ sağlar. Stellar Development Foundation (SDF), dünya çapında daha fazla finansal özgürlük ve ekonomik büyüme sağlamak için Stellar’ın temel blok zinciri teknolojisinden yararlanan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

SDG CEO’su Denelle Dixon, e-grivna projesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

Stellar, varlık ihracı düşünülerek tasarlanmış açık bir ağdır ve elektronik Grivna gibi varlıklara benzersiz şekilde uygundur. Tascombank gibi ihraççılara, açık bir defterin birlikte çalışabilirliğini ve esnekliğini korurken varlık kontrol ihtiyaçları için yapılandırabilecekleri bir kontrol paketi sunar. TAS ve Bitt’in bu çığır açan pilot uygulama için Stellar ağını seçmesinden heyecan duyuyoruz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar