Altı ABD’li Senatör, Kripto Para Regülasyonlarına İlişkin Bir Çağrı Yaptı!

Altı ABD'li Senatör, yakın zamanda onaylanan kripto para şirketlerini içeren yasa tasarısının, kapsamı hakkında bir mektup yayınladı.
11:00
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Altı ABD’li Senatör, kısa bir süre önce onaylanan yasa tasarısına yönelik, yasal düzenleyicilere çağrı yaptı.

ABD’li Senatörlerden Yasal Düzenleme Çağrısı

Kasım ayında Biden yönetimi, kripto şirketlerine ve protokollerine işlem raporlama gereklilikleri getiren bir yasa tasarısını onayladı. Söz konusu tasarı, yalnızca kripto para borsalarını değil aynı zamanda madencilik firmaları ve cüzdan şirketleri gibi firmaları da kapsayacak şekilde yasalaştırıldı. Bu bağlamda altı ABD’li Senatör, konuya ilişkin bir mektup yayınlayarak, yasanın daha uygun bir kapsama sahip olması gerektiğini ifade etti.

Söz konusu çağrıyı yapan Senatörlerin bir kısmı, Ağustos ayında dahi tasarının değiştirilmesi gerektiğini savunarak söz konusu kapsama alanının daraltılması gerektiğini dile getirdi.

Regülasyonlardaki Belirsizlik

Dünyanın birçok ülkesinde kripto para birimi regülasyonları, uzun bir süre belirsizliğini korudu. Kripto varlıkların 2020 yılında piyasa değerini büyük ölçüde arttırarak yüksek oranlarda değer artışları kaydetmesi ile birlikte merkez bankaları, çeşitli yasal düzenlemelere hız kazandırdı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde tek bir federal düzenleyici kurumun olmaması, çeşitli kurumların birbirinden bağımsız olarak birtakım çalışmalar yürütmesine neden oldu.

ABD Menkul Kıymetleri ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a hala devam etmekte olan bir dava açtı. Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler ve Ticaret Komisyonu (CFTC) ise, Ekim’de USDT ihraççısı Tether şirketine, 41 milyon dolarlık para cezası verdi. Çeşitli regülatör kurumlar, bu süreçte ayrı olarak çeşitli konulara ilişkin farklı adımlar attı. Burada neredeyse tüm yasal düzenleyicilerin radarına giren kripto para birimleri ise stablecoin’ler oldu. Çok sayıda regülatör, defalarca kez bu değeri fiat para birimilerine sabit stabil kripto para birimlerinin finansal adına çeşitli riskler oluşturduğunu dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar