reklamı kapat

Twitter CEO’su: Bitcoin İnternetin Kendine Özgü Para Birimi Olabilir

17 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey bir gün Bitcoin’i internette en yaygın kullanılan para birimi olarak görmeyi umduğunu ifade etti.

Consensus 2018’de konuşan Jack Dorsey Satoshi Nakamoto’nun white paper’ını ilk okuduğunda tam olarak parçaları yerleştiremediğini ancak sonradan fikrin onu heyecanlandırdığını belirtti. Dorsey bir süredir Bitcoin’in sıkı destekçilerinden.

İnternetin kendine özgü bir para birimine sahip olması gerektiğini düşünüyorum… Ve bu bir gün elbet gerçekleşecek, ancak bu para biriminin Bitcoin mi yoksa başka bir şey mi olacağını zaman gösterecek. Bitcoin olmasını isterim, büyük bir Bitcoin hayranıyım.

Dorsey kredi kartı ödeme sistemi Square’i eski bir çalışanı ile birlikte kurdu ve Square sistemine Bitcoin’i de dahil etmek istediğini belirtti. Şirkette mühendis olarak çalışan Mike Brock ile birlikte Square Cash platformuna Bitcoin’i kısa bir sürede zorlanmadan ekledi. Dorsey Bitcoin ödemelerinin de itibari para ödemeleri gibi hızlı olmasının harika olacağını ifade etti. Modern dünyada banka alternatiflerinin olmasının finansal özgürlüğe bir adım daha yaklaştırdığını sözlerine ekledi.

Square ilk başta basit bir ödeme sistemi olarak düşünülmüştü, ancak insanlar paralarını Square Cash’te tutmaya başladı, yani platformu bir nevi banka gibi kullanmaya başladı. Square ekibi platformun daha büyük boyutlara ulaşabileceğini anlayınca geliştirmelerine hız verdi. Platformun 2017 yılında Bitcoin uyumlu hale gelmesi de bu geliştirmelerin bir parçasıydı. Dorsey Square’in tepeden tepeye ödeme sistemleri için bir kilometre taşı olabileceğini ve daha iyi sistemlerin geliştirilebileceğini ifade etti. Dorsey gelecekte küresel bir para birimi olacağını ve bunun Bitcoin olabileceğini tekrarlayınca salonda alkış sesleri yükseldi.

Bir gün kurumlara ait olmayan global bir para birimi olacak. Biz şirketler ve şahıslar olarak bunun gerçekleşmesi için neler yapabileceğimize odaklanmalıyız. En büyük endişem topluluğun saydamlığını kaybetmesi, herhangi bir kurumun bu topluluğun açıklığını ve mükemmelliğini tehdit etmesine izin vermemeliyiz.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER