Türkiye, ABD’nin En Büyük Kripto Para Borsasından Bilgi Talebinde Bulundu!

Elde edilen son bilgilere göre Türkiye, ABD’nin en büyük kripto borsasından bilgi talebinde bulunan ülkeler arasında yer alıyor. 
13:20
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Coinbase dün üçüncü Şeffaflık Raporu’nu yayınladı. Yapılan açıklamalara göre bu rapor 1 Ocak – 30 Eylül 2021 arasındaki dönemi kapsıyor. Raporda yapılan açıklamalarda Coinbase’den bilgi talebinde bulunan yeni ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Hangi Konularda Bilgi Talebi Var?

Borsa yayınladığı raporda yaptığı açıklamalarda, “Coinbase büyümeye ve yeni pazarlarda hizmet sunmaya devam ettikçe, kanun uygulayıcı kurumlardan ve diğer devlet kurumlarından aldığımız meşru bilgi taleplerinin sayısı da buna bağlı olarak artacaktır. Bu nedenle ileriye dönük olarak bu raporları yıllık olarak yayınlayacağız.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Coinbase’in şu anda tüm dünyada 73 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verdiği ifade ediliyor. Bu noktada borsa; hukuki, cezai veya diğer soruşturma konuları ile bağlantılı olarak müşteri hesap bilgileri ve mali kayıtları isteyen kolluk kuvvetleri ve devlet kurumlarından gelen talepleri düzenli olarak aldıklarını ve yanıtladıklarını ifade ediyor. Coinbase bu talepleri inceleyen bir ekipleri olduğunu ve mali düzenlemeler ve diğer geçerli yasalar kapsamında yapıldıysa bu talepleri yerine getirdiklerini ifade ediyor.

Hangi Ülkeler Bilgi Talep Etti?

Coinbase’in açıklamalarına göre, 2021’in ilk üç çeyreğinde toplam 5.562 talep oldu ve bu taleplerin yaklaşık olarak %51’i ABD dışından yapıldı. Toplam taleplerin yaklaşık olarak %84’ü ise ABD, İngiltere ve Almanya’dan geldi.

Bunlara ek olarak 2021 yılında Coinbase ilk kez talep gönderen ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Türkiye’nin yanı sıra yeni taleğ gönderen ülkelerin; Letonya, Yunanistan, Hindistan, Bosna, Macaristan ve Rusya olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan Coinbase’in açıklamalarına göre bu yılın ilk üç çeyreğinde ulaşan talep sayısı, 2020’nin tamamında ulaşan toplam talep sayısından yaklaşık olarak %27’lik bir artışı temsil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar