Tüm Kripto Paralar Bir Kenara Onlar Bir Kenara! Bitcoin Ve Ethereum İçin Son Durum Ne?

Özet

  • SEC'in hamlesiyle Bitcoin ve Ethereum işlem hacmi düştü.

  • Bitcoin ve Ethereum, kayda değer bir geri dönüş yaşadı.

  • Bitcoin ve Ethereum'un negatif akışı satıcıların etkisini gösteriyor.
23:45
8 Haziran 2023

Bitcoin ve Ethereum, tüm kripto para piyasasıyla birlikte, SEC son hamlesine yanıt verdi. Bununla birlikte, SEC’in son eyleminin tetiklediği alım satım faaliyetlerindeki gözle görülür düşüşün ardından kayda değer bir geri dönüş yaşandı.

Bitcoin ve Ethereum Hacmi Yükseldi

SEC’in Binance US ve Coinbase’in yasal işlemle karşı karşıya olduğunu duyurmasının ardından, Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere başlıca kripto para birimleri hem fiyat hem de işlem hacminde düşüş yaşadı. Piyasa katılımcıları genel piyasa tepkisini gözlemledikçe bu düşüş FUD’a bağlanabilir.

Bununla birlikte, 5 Haziran’daki ilk düşüşün ardından piyasa genelinde işlem hacminde önemli bir canlanma görülmüş, bu da dip alımlara ve panik satışlara olan ilginin yeniden artmasına yol açmıştır. Santiment verileri Bitcoin ve Ethereum’un en yüksek aylık hacim seviyelerine ulaştığını ortaya koydu.

Grafik incelendiğinde, Bitcoin’in hacminin 4 Haziran’daki düşüşün ardından 20 milyarı aştığı görülüyor. O gün geçici olarak 8 milyar civarına düşen hacim, ertesi gün hızla yükselerek ayın zirvesine ulaştı.

Benzer şekilde Ethereum’un hacmi de 4 Haziran’da yaklaşık 3 milyara geriledi ancak sonraki günlerde yaklaşık 10 milyara yükseldi. Bu yazı yazıldığı sırada Ethereum’un hacmi yaklaşık 7 milyara ulaşmış durumda. Hacimdeki bu artış yalnızca Bitcoin ve Ethereum ile sınırlı kalmadı, Binance Coin (BNB), Solana ve Cardano gibi diğer kripto para birimlerinde de gözlendi.

Bitcoin ve Ethereum’da Negatif Akış

Bitcoin ve Ethereum’un CryptoQuant’taki Netflow verilerinin analizi, son birkaç gün içinde tutarlı bir negatif akış olduğunu ortaya koydu. Bu durum, işlem hacmindeki son artışta alıcılardan ziyade satıcıların etkili olduğunu gösterdi.

Özellikle, Bitcoin’in Netflow metriği incelendiğinde, 7 Haziran’da -10.000’in üzerine çıktı. Bu, ay içinde kaydedilen en yüksek akışı temsil ediyordu. Bu yazı yazılırken netflow negatif tarafta kaldı ve 1.000’i aştı.

Ethereum’un Netflow’u da 5 Haziran’da negatif bölgede bir sıçrama yaşadı ve yaklaşık -360.000’e ulaşarak ayın şimdiye kadarki en yüksek akışına işaret etti. Bu yazı yazıldığı sırada ETH için Netflow negatif tarafta 9.000’i çoktan aşmış durumda.

Coinglass verileri, piyasadaki hakim görüşe rağmen yatırımcıların Bitcoin ve Ethereum’a yönelik olumlu bakış açısını koruduğunu gösterdi. Bu iyimserlik, yatırımcıların bahislerini bu iki varlık için fiyat artışı üzerine oynadıklarını ortaya koyan fonlama oranı metriğine de yansımıştır.

Bu yazı itibariyle, fonlama oranı çoğu borsada BTC ve ETH için pozitif kaldı ve bu da Coinglass tarafından yatırımcılar arasında hakim olan duyarlılığı gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar