Tüm Fiyatlar Manipüle Mi Ediliyor?

Ethereum kurucu ortağı kripto para piyasası dahil dünya üzerindeki tüm fiyatların bir şekilde manipüle edildiğini düşünüyor…
15:00
10 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Brooklyn’de düzenlenen Fluidity Summit Conference’da konuşan Ethereum kurucu ortağı ve ConsenSys kurucusu Joseph Lubin, Tether, Bitfinex ve piyasadaki fiyat manipülasyonları hakkında yorumlar yaptı.

Fiyat Manipülasyonları

Bloomberg’in yayımladığı habere göre Lubin fiyat manipülasyonları hakkında şunları dile getirdi:

Dünya üzerindeki tüm fiyatlar manipüle ediliyor. Her zaman sağlam kaynaklara sahip aktörler piyasa girebilir ve bir şeyler yapabilir, siz de bunu yapmalarını beklemek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden daha iyi sistemler kurmamız gerekiyor.

Lubin’in değindiği gibi kripto para piyasasında da fiyat manipülasyonlarıyla sıkça karşılaşıyoruz. Büyük miktarda kripto para ya da farklı bir varlığa sahip olan bir yatırımcı bir anda piyasaya girerek fiyat manipülasyonu yaratabiliyor. Zaten düzenleyicilerin ve yatırımcıların da en çok çekindiği konulardan biri bu…

Ayrıca piyasada “balinalar” olarak tabir edilen ve büyük miktarda işlem gerçekleştiren kişiler de fiyatlar üzerinde etkili olabiliyor. Örneğin, Whale alert isimli bir Twitter kullanıcısının paylaştığı bir tweet’e göre, son 24 saat içinde toplam değeri 130 milyon dolara ulaşan işlemler yapıldı ve bu işlemler 6.000 bandının aşıldığı zamanla aynı saatlerde gerçekleşti. Konuyla ilgili detayları siz CoinTürk okurlarıyla bu yazımızda paylaştık.

Tether ve Bitfinex

Fiyat manipülasyonlarının yanı sıra Lubin konuşması esnasında Tether ve Bitfinex skandalıyla ilgili düşüncelerini de paylaştı. Her ikisinin de mahkemeye çıkarıldığına dikkat çeken Lubin, New York Başsavcısı’nın Bitfinex’i yasadışı fonlar sebebiyle 850 milyon dolar zarar etmekle suçladığının da altını çizdi ve şunları ekledi:

Bu durum muhtemelen iyileşemeyecek olan büyük bir karmaşa yarattı. Tether ise ekosistemimiz için biraz daha önemli, çünkü farklı kurumlar tarafından daha akışkan işlemler gerçekleştirmek için kullanılıyor… Tether’ın yanında birçok farklı varlıklara sabitlenmiş kripto paralar var ve bunların büyük ilgi göreceğini düşünüyorum. Bu gerçekten iyi bir şey olacak…

Kaynak: Investinblockchain

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar