X


Trend Değişikliklerini Öngörmenin Bir Yolu: Piyasa Değeri Grafikleri

Kripto para yatırımcıları bazen toplam piyasa değerini görmezden gelebiliyor.
20:00
11 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Toplam piyasa değeri bir kripto paranın değeri belirlenirken yanıltıcı olabiliyor ancak yatırımcıların piyasa öngörüsü yaparken toplam piyasa değerini görmezden gelmemeleri gerekiyor.

Kısaca bir kripto paranın piyasa değeri fiyatı ve dolaşımdaki coin miktarının çarpımından oluşur. Yani artan piyasa değeri grafiklerde fiyat hareketlerini taklit eder. Piyasa değeri tıpkı fiyat gibi hareket ettiği için fiyat grafiklerine uygulanan teknik analiz piyasa değeri grafiklerine de uygulanabilir.

Kripto paraların spekülasyonlardan fazlaca etkilendiği büyük bir sır değil ve piyasanın geleceği Blockchain’in gelişimi ve yaygınlaşmasıyla aynı kaderi paylaşıyor olabilir. Bütün piyasa bu faktörün başarısına bağlı olduğu için herhangi kripto paranın uzun süreliğine kripto para piyasasının genel trendinden uzaklaştığı görülmüyor. Diğer bir değişle kripto paralar birbirleriyle korelasyon içerisindedir, bir kripto para yükselmeye başladığında diğerleri onu takip eder ya da düşmeye başlarsa diğerleri de takip etmeye yatkındır.

Günlük yatırımcılar ya da uzun vadeli yatırımcılar için toplam piyasaya değerini göz önünde bulundurmak uzun vadeli piyasa meyillerini kestirmek için anahtar olabilir. Görünüşe göre altcoin piyasasının toplam piyasa değeri göstergeleri piyasanın patlayacağını ya da dalacağını kestirebilmek adına ilginç ipuçları veriyor.

Haftalık grafikler

Eğer altcoin piyasasının toplam piyasa değerine teknik analiz uygular ve 2018 yılında ulaştığı tepe noktalarını birleştirirsek, uzun vadeli düşüş trendi çizgisini görebiliriz. Bir teknik analizde trend çizgisinin yukarıya doğru kırılması boğaların yaklaştığını gösterir. Ancak uzun vadeli çizgilerin kırılması genellikle daha zordur.

Yukarıdaki grafikte gördüğünüz gibi piyasa değeri trend çizgisine çok yaklaşmış ancak hemen ardından geri çekilmiş. Şubat ayından mayıs ayı arasındaki haftalık mum çubuğu grafiğine bakılırsa trend çizgisine giderek yaklaşıldığı görülüyor bu yüzden trendin değişeceği söylenebilir.

Günlük grafikler

Haftalık grafikler büyük direnç noktaları, engelleri ve genel olarak trendin değişebileceğini gösterirken, günlük grafik yakın zamanda gerçekleşebilecek hareketleri gösterir. Ancak yakın vadenin de kendine göre engelleri bulunur.

Yukarıdaki grafikte çizilmiş olan birbirine benzeyen 3 örüntü hareket “ters kafa ve omuzlar” olarak adlandırılır. Bu örüntü oldukça sık görülür ve dibe doğru giderken bu yol izlenebilir. Grafikte örüntünün 3 kere tekrarladığı görülüyor ilk ve 3. dalış ortadakine göre daha sığ görünüyor. Ortadaki kısıma kafa ismi veriliyor. Piyasanın tersine hareket edebilmesi için piyasa değerinin boyun hizasından yukarı çıkması gerekir (kırmızı çizgi) ve trend çizgisinin birleştiği kafalar yaratması beklenir. Eğer bu gerçekleşirse kafa derinliği potansiyel sıçrama noktası olarak alınabilir. Bu grafikte kafa derinliği 34 milyar dolar yani eğer yukarı yönlü bir hareket bekliyorsak piyasanın %31 değer kazanmasını öngörürüz bu da yakın zamanda 141 milyar dolara ulaşabileceği anlamına gelir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar