reklamı kapat

TikTok’tan Dijital Banka Hamlesi

TikTok attığı son adımla finans dünyasına girmeye niyeti olduğunu ortaya koydu.
10:33
17 Haziran 2020

Tiktok’un arkasındaki Pekin merkezli çok uluslu teknoloji grubu ByteDance, ürün ve hizmet yelpazesine bankacılık hizmetlerini eklemeyi düşünüyor. Financial Times’ın haberine göre, firma Singapur’da dijital banka lisansı için başvuruda bulundu.

Sert Rekabet

Ortaya çıkan bilgilere göre ByteDance, Singapur’un Para Otoritesinin bu yıl içinde vermek üzere olduğu beş dijital bankacılık lisansından birini almak için Alibaba’nın Ant Finans kolu ve elektronik lideri Xiaomi de dahil olmak üzere birkaç Asya teknoloji deviyle rekabet edecek gibi görünüyor.

Öte yandan haber, şirketin geniş çaplı üç banka lisansı için başvuruda bulunması hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara da atıfta bulunuyor. Bu da lisansın kurumsal müşterilere, küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet etmekle sınırlı olabileceğini gösteriyor olabilir.

İttifak Arayışları

Bunların yanında ByteDance‘in 75 milyar dolar değerinde olmasına ve ikincil piyasada daha da yüksek performans göstermesine rağmen, şirketin Singapur’un en etkili kurumsal ailelerinden biri ve Oversea-Chinese Banking Corporation’ın sahipleri olan Lees ile güçlerini birleştirmeyi düşündüğü bildirildi. Rapora göre şirket bu ortaklığın lisans başvurusunu kazanmada etkili olacağını düşünüyor.

Öte yandan, ByteDance’in Çin anakarasında dijital bir banka sunmadığını doğrulandı. Dijital finansal hizmetlerin çoğuna Çin’de Tencent’in Wechat ve Alibaba’nın Alipay‘ı hakim. ByteDance daha önce Hong Kong’da dijital banka lisansı başvurusunda bulunmuştu. Ayrıca geçmişte e-ticaret hizmetlerinden faydalanabileceğini de belirtmişti.

Bunlarla birlikte Alipay ödemelerin ötesine geçmek ve Çin’deki işletmeleri ve servis sağlayıcıları mini programlarla kendine çekmek istedi. Bankalar ayrıca bankacılık hizmetlerini artırmak için Blockchain teknolojisini de entegre edebiliyor. Dolayısıyla Asya’daki fintech girişimlerinin hızla büyüdüğünü rahatlıklar dile getirebiliriz.

Tüm bunların yanında TikTok’ta Bitcoin ile ilgili ilk video 2019 Aralık’ta yayınlanmıştı. “The Wolf of Bitcoins” rumuzlu bir kullanıcının paylaştığı videoda düzinelerce madencilik donanımının bulunduğu bir oda gösterilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.