Terra Kurucusu Do Kwon’a Yeni Dava: Bu Sefer Singapur’dan!

Terra olayının üzerinden haftalar geçmiş olmasına rağmen Do Kwon ile ilgili can sıkıcı haberler gelmeye devam ediyor. 
18:32
29 Ekim 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Terra olayının üzerinden haftalar geçmiş olmasına rağmen Terraform Labs kurucusu Do Kwon ile ilgili can sıkıcı haberler gelmeye devam ediyor. Elde edilen son bilgilere göre Do Kwon ve Luna Foundation Guard (LFG) ve Terra kurucu üyesi Nicholas Platias Singapur’daki mağdur yatırımcılar tarafından açılan 57 milyon dolarlık yeni bir toplu dava ile karşı karşıya.

Do Kwon’a Yeni Dava

Dava, Singapur’un yüksek mahkemesinde 23 Eylül’de 359 Terra yatırımcısı tarafından açıldı ve Kwon, Platias ve LFG’nin ekosistemin “tasarım gereği istikrarlı” olmayan algoritmik stablecoin TerraUSD (UST) hakkında sahte açıklamalarda bulunduğunu iddia ediyor.

Wall Street Journal tarafından hazırlanan bir rapora göre yatırımcılar, TerraUSD’nin tasarımı gereği istikrarlı ve fiyatı her zaman ABD dolarına sabit olacak bir token olacağına inanıyorlardı.

Ek olarak yatırımcılar dava metnine göre, Terraform Labs‘ın borç verme ve ödünç alma hizmeti olan Anchor Protocol’de stake edildiğinde, stablecoinin “çekici APY getirileri” sunacağını varsaydılar.

Davayı açan kişilere göre, Terra’ya bağlı dört taraf, davacıların daha geniş piyasanın volatilitesine tabi olmayan stablecoinlerini satın almak, tutmak ve iyi bir pasif getiri elde etmek istediğini biliyordu veya bilmesi gerekiyordu. Davacılar, Mayıs ayındaki piyasa düşüşünün ortasında satın aldıkları ve tuttukları veya sattıkları UST tokenlerinin değerine ve ayrıca ağırlaştırılmış zararlara dayalı olarak kaybedilen fonlarının kabaca 57 milyon dolarlık tazminatını istediler.

Kwon’un Zor Günleri

TerraUSD’nin benzeri görülmemiş başarısızlığının ardından Kwon, sayısız yasal eylem ve tehdidin hedefi haline geldi. Eylül ayının ortalarında, Güney Koreli savcılar Do Kwon için bir tutuklama emri çıkardı ve Interpol, Kwon’u Kırmızı Bülten listesine ekleyerek kolluk kuvvetlerinin onu bulmasını ve tutuklamasını talep etti.

O sırada yerel medya kuruluşları, savcıların Kwon’a ait olduğuna inanılan tokenları dondurma sürecinde olduğunu söyledi. Bu paraların, Seul Güney Bölge Savcılığı ile işbirliği yapan isimsiz bir denizaşırı kripto borsasında tutulduğu bildirildi. Ancak Kwon, tartışmalar sırasında sosyal medyada aktifti ve 67 milyon dolarlık kripto parasının savcılar tarafından ele geçirildiği iddialarını reddetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar