Teknoloji Devi Hong Kong’dan Dijital Banka Lisans Aldı

Hong Kong, çeşitli firmalara Blockchain konusunda lisans vermeye devam ediyor...
16:00
9 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çinli teknoloji devi Tencent firmasının Blockchain işletme müdürü Weige Cai‘ye göre firma, Hong Kong otoritesinden “dijital banka” açmak için bir lisans aldı.

Dijital Banka

Dünya Blockchain Zirvesi Wuzhen’de bir sunum yapan Cai, Tencent’in dijital bankayı kurmak için kendini adayacak bir ekip kurmaya hazır olduğunu ifade etti. Ancak bankanın nasıl kurulacağı, nasıl işleyeceği ve nasıl çalışacağı gibi bilgiler henüz belli değil.

Bu haftanın başlarında, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kripto para birimi borsaları için yeni düzenlemeler getireceklerini ifade etmişti. Reuters’ın 6 Kasım’da paylaştığı bir haberde, yeni düzenlemeler borsalarda Kara Para Aklama kurallarının ve Müşterini Tanı (KYC) prosedürlerinin nasıl işlemesi gerektiğini ayrıntılı olarak belirleyeceği belirtildi. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Öte yandan Cai, Hong Kong hükümetinin bahsi geçen kripto para birimi işlemlerinin düzenlenmesi için attığı adımın tüm sektör için iyi bir haber olduğunu söyledi.

Tencent ve Blockchain

Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamalarından WeChat‘ın arkasındaki firma olan Tencent, yıllardır kendi Blockchain’ini geliştiriyor. Firma Blockchain çözümlerini Shenzhen Belediye Vergilendirme Bürosu ile yapılan ortaklıklar da dahil olmak üzere çeşitli kurumlara sunmuştu.

Bunun yanında Tencent, yaptığı son açıklamalarda Facebook‘un Libra kripto para birimi projesinin mevcut ödeme sistemlerine karşı ciddi risk teşkil edeceğini ifade etmişti.

Öte yandan Tencent, Facebook’un yeni girişiminin ”sert ve radikal” olduğunun altını çizmiş ve unun aslında Silikon Vadisi ekibi için mantıklı bir hamle olduğunu belirtmişti.

Tüm bunların yanında Çin Merkez Bankasının desteklediği kripto para birimi ilk olarak online perakende devi Alibaba, internet devi Tencent, beş bankacılık kurumu ve bir bilinmeyen kuruma verileceği açıklanmıştı…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar