“Şu Anki Durum 2000’lerdeki Dot-Com Patlamasına Benziyor”

Bitcoin ve Blockchain teknolojisi her zaman internete benzetildi. Şu anda da piyasanın yaşadığı durum internetin yaşadığı zorluklarla kıyaslanıyor…
12:00
22 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Risk sermayesi şirketi CryptoOracle’ın ortağı Lou Kerner 21 Kasım’da piyasaların mevcut durumuyla ilgili CNBC’ye röportaj verdi. Kerner, kripto paralardaki mevcut çöküşü 2000’li yılların başındaki dot-com patlamasına benzetti.

CNBC’nin “Worldwide Exchange” programına konuk olan Kerner, güçlü kripto paraların bu sarsıntıdan aynı Amazon’un dot-com patlamasından çıktığı gibi çıkacağını ve çıkabilen kripto paraların büyük şirketler gibi görülmesi gerektiğini ifade etti ve şunları ekledi:

Kripto paralar için bir yol örneği olarak gördüğümüz internet balonuna dönüp baktığımızda Amazon’un iki yıl içinde yüzde 95’in üzerinde düşüş yaşadığını görüyoruz.

Amazon Mayıs 1997’de kamuyla tanıştırıldı ve o zamanlar hisse başı fiyatı 18 dolardı. Aralık 1998’e gelindiğinde şirketin hisse başı fiyatı 300 dolarlık bir artış gösterdi. Ancak 2000’de dot-com patlamasının hemen ardından şirketin değeri 6 dolara kadar düştü. Zaman içinde Amazon 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Amerikalı ikinci şirket olmayı başardı.

Öte yandan Kerner, bugün yaşanan volatilitenin Bitcoin yatırımcılarının daha önce yaşadığı iniş ve çıkışlarla karşılaştırıldığında aslında çok da büyütülmemesi gerektiğini ifade etti. Bu konuda da 2013 yılında piyasada bir gecede yaşanan yüzde 70’lik düşüşü hatırlattı ve “Aslında kripto para yatırımı yapmak tam olarak budur.” yorumunu yaptı. Ayrıca tüm teknolojik gelişmeler sırasında kısa vadede çok fazla şey beklendiğini ve uzun vadede bu gelişmelerin hafife alındığını ifade etti.

Bunların yanında Kerner, Bitcoin’in şimdiye kadar ortaya çıkan en büyük değer saklama aracı olduğunu belirterek önce gelen kripto paranın zamanla altını bile geçeceğini dile getirdi. Programda kripto para piyasasında son zamanlarda yaşanan durgunluğun ardından neler yaşanabileceği sorulduğunda ise Kerner, “kripto paralar çok güçsüzdü çünkü çoğu için mahremiyet dışında bir değer yoktu.” yorumunu yaptı.

Kerner’in yanında birçok sektör uzmanı da kripto para piyasasının geleceği konusunda olumlu bakış açısına sahip. Örneğin Amerika merkezli küresel ticaret ve teknoloji firması Susquehanna’nın dijital varlık yöneticisi Bart Smith, piyasada yaşanan çöküşe rağmen hala uzun vadeli bir BTC olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Ayrıca Smith, kripto para yatırımın “uzun bir yol” olduğuna inandığını ve “her harika fikrin volatiliteli” olduğunu vurguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar