X


KodakOne Yeniden Resme Dahil Oldu

Köklü fotoğrafçılık firması çalışanlarının maaşlarını ödemediği iddialarıyla gündemde…
13:00
22 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Köklü fotoğrafçılık firması Kodak bu yıl Blockchain platformu KodakOne’ın tanıtımını yapmıştı. Ancak firma attığı bu adımda görevlendirdiği geliştiricilerin maaşlarını ödemiyor gibi görünüyor.

1800’lerde kurulan köklü firma 2018’de heyecan verici şekilde gelecek için planlar yaptığını ve kendi dijital para birimi KodakCoin’i başlatmak için adımlar attığını duyurdu. Ayrıca fotoğrafçıların eserlerini güvenli bir ortamda saklamalarına imkan verecek Blockchain tabanlı bir platform üzerinde (KodakOne) çalıştıklarını da açıkladı. Bu sektörde ortaya çıkan birçok platform gibi KodakOne üzerinden de kullanıcıların mülkiyet ayrıntılarını rahatlıkla takip edebileceği belirtildi.

Firma bu girişimi için ICO’yu Ocak ayında başlatmayı planladı ama işler planlandığı gibi gitmedi. The Next Web’in haberine göre, ekip geliştirmeyi durdurmuş gibi görünse de platform hala destekleniyor. Ancak geliştiricilerin maaşlarının ödenmediği gibi bir iddia da son zamanlarda ortalıkta dolanmaya başladı.

Geliştiriciler resim dışında

Geliştiriciler firmanın anlaşılan zamanda ödeme yapmadığını ve 125.000 dolardan fazla borçlarının olduğunu iddia ediyor. Bu iddiayı öne sürenler İngiltere merkezli bir hukuk firması tarafından temsil ediyor. Temsilci de konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Ne yazık ki ödeme işlemleriyle ilgili KodakOne’ın yerine getirmediği sözler var. Bu konuda zaman kısa ve anlamlı bir ödeme yapılmadığı takdirde 7 gün içinde mahkeme işlemleri başlayacak.

Geliştiriciler iFindTech tarafından KodakOne için işe alınmıştı. Bunun yanında haksızlığa uğradığını iddia eden iki geliştirici daha var. Bunlardan ilki 19.000 dolar alacağı olduğunu dile getirirken Armel Nene 36.000 dolardan fazla alacağı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca Nene tüm KodakOne platformunun bir aldatmaca olduğunu düşünüyor.

KodakOne iddiaları reddetti

KodakOne Nene’in aldatmaca ile ilgili iddialarını reddetti ve firma adına bir konuşmacı şu açıklamaları yaptı:

Armel Nene’in konuları sosyal medyaya taşıması ve tatmin edici işler çıkaramayan birinin bu şekilde hareket etmesi talihsiz bir durum. Bu yasal bir anlaşmazlık durumu ve tüm iddialar şüphelidir. Çalışmalarına ve onu izleyen tüm iddialara itiraz ediyoruz.

Öte yandan firma diğer geliştiricilerin ödenmeyen ücretleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Kaynak: Livebitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar