Reklam

Son Dakika: Bitcoin (BTC) Nihayet 64.000 Doları Gördü! ATH Kapıda!

Aylar sonra nihayet Bitcoin (BTC) 64.000 doların üzerine çıktı.
22:37
19 Ekim 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

ETF haberi, Tether davası ve daha çok sayıda gelişme üst üste geldi. Nihayet aylar sonra Bitcoin (BTC) 64.000 dolar seviyesini geçti. Bitcoin 14 Nisan tarihinde zirve olarak Binance borsasında 64.854 doları görmüştü. Hızla 60.000 doları aşan fiyat sadece saatler içinde 64.000 dolara çıktı. Peki bu yükseliş ne kadar daha devam edecek? Altcoinler ne zaman yükselmeye başlar?

Bitcoin (BTC) Yeniden 64.000 Dolar!

Kripto para yatırımcılarının aylar sonra ilk defa bugün yüzü gülüyor. Çin yasakları, Elon Musk etkisi ve çevresel kaygılar fiyatın bezdirici bir düşüş yaşamasına sebep olmuştu. Bitcoin (BTC) yazı hazırlandığı sırada Binance borsasında 64.000 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Fiyat eğer 64.854 doları geçerse yeni ATH olacak.

Kripto para yatırımcıları uzun süredir bu seviyelerin görülmesini bekliyordu. Özellikle son düşüşte 40.000 dolarlı fiyattan çok fazla balina ve kurumsal yatırımcı alım yaptı. El Salvador’un Bitcoin kabulüyle birlikte çakılan fiyat nihayet 39.000 dolara iğne atarak yükselişe geçti. Haftalardır fiyat yükselişi devam ediyor. SEC tarafından verilen ETF onayı bu fiyat hareketinin arkasındaki en büyük katalizör olarak kabul ediliyor.

Ünlü analistler birkaç haftadır yaşanan fiyat hareketlerinin içeriden bilgi alan yatırımcıların ETF onay beklentisiyle açıklıyordu. Beklentiler gerçek çıktı ve bugün ilk Bitcoin Vadeli ETF nihayet New York borsasında listelendi. Daha da önemlisi karar beklenen başvuruların da SEC tarafından onaylanacağı konuşuluyor. Borsalarda ne kadar fazla ETF olursa kurumsal yatırımcıların kripto para ekosistemine o kadar sıcak para sokması bekleniyor.

Altcoinler Ne Zaman Yükselecek?

Altcoin yatırımcıları Bitcoin düşerken de çıkarken de zarar ediyor. Düşüşte risk iştahının azalması ve marketin total değerinin düşmesi aşağı yönlü fiyat hareketlerini tetikliyor. Peki Bitcoin yükselirken neden altcoinler düşüyor? Bunun da gayet mantıklı bir açıklaması var, güçlü altcoin yatırımcıları daha fazla kazanç elde edebilmek için ellerindeki altcoin yatırımlarını Bitcoin’e çeviriyor.

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti grafiğine göz atarsanız yükselişle uyumlu şekilde dominance’ın değiştiğini fark edebilirsiniz. Eğer Bitcoin dominance oranı yani hakimiyet yüzdesi 45 ise tüm ekosistemdeki 100 doların 45’lik kısmının Bitcoin’de olduğunu anlarız. Bunun olması için elbette diğer altcoinlerdeki yatırımların BTC’ye dönüştürülmesi gerekir. Fiyatlar da bu yüzden düşer. Profesyonel yatırımcılar kabaca 53.000 dolardan bu yana yatırımlarını Bitcoin’e kaydırdı. Buna bağlı olarak 64.000 dolara kadar ciddi kazançlar elde ettiler. Elbette Bitcoin (BTC) zirve yaptığında yatırımcılar doyum noktasına ulaşacak ve daha fazla bütçeyle eski pozisyonlarına dönecekler. O gün geldiğinde ise “Bitcoin dominance %36 seviyelerine düştü ve altcoinler uçuyor” haberleri yapacağız. Geçmiş hatalarınızdan ders alarak şimdiden belirlediğiniz satış noktalarında en azından ana paranızı nakde çevirmeniz yararlı olabilir. Ne demişler “Kar cebe yakışır” son birkaç ayda birçok yatırımcı bu konuda pişmanlık yaşadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar