X


Son Dakika: Bir Ülke Daha Kripto Para Ödemelerini Yasallaştırabilir!

Bu ülkenin rezervlerinde daha şimdiden yüzbinlerce Bitcoin olabilir!
18:53
21 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador’un attığı adım birçok gelişmekte olan ülkenin odağını kripto paralara ve Bitcoin’e çevirdi. Kısa süre önce FINMIN tarafından yapılan açıklaya göre bir ülke daha kripto paraların ödemelerde kullanılabilirliğini araştıracak.

İkinci El Salvador Gelecek Mi?

Nayib Bukele’nin attığı cesur adım daha şimdiden 1 milyar dolarlık yatırımı ülkesine çekti. Gelecekte kripto paraların yaygın olarak kullanılacağı fikri ana akıma yayılıyor. Bulgaristan da kripto paraların ödeme mekanizması için kullanılabilirliğini araştıracak. Ödemelerde kripto paraların kullanılması ülkelere birçok avantaj sağlıyor. Bunun yanı sıra ortaya çıktığı günden veri uzun vadeli yükselişini devam ettiren Bitcoin, bilançolara kripto varlık eklemenin avantajını gözler önüne seriyor.

Bulgaristan’ın kripto paraları ödemelerde kullanması özellikle sınır ötesi ödemelerdeki maliyetlerini ciddi anlamda düşürebilir. Vatandaşların daha makul maliyetle işlemlerini yapabiliyor olması ülkenin parasının cebinde kalması anlamını taşıyor.

Bulgaristan ve Kripto Paralar

Daha önce Kraken tarafından yapılan açıklamaya göre Bulgaristan’ın rezervlerinde 10 milyar dolarlık Bitcoin bulunuyor. Siber suçlarla mücadele kapsamında düzenlenen bir operasyonda Bulgaristan güvenlik güçleri 213.519 Bitcoin ele geçirdi. Bu operasyon 2017 yılında yapıldı ve bu varlıkların elden çıkarıldığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kraken tarafından ortaya atılan bu iddia daha sonra SELEC tarafından yalanlandı ve resmi internet sitesinden ilgili operasyona dair yayınlanan açıklama kaldırıldı. Ancak bir dönem birçok internet sitesinde yayınlanan bu iddianın sonradan yalanlanması herkesi ikna edemedi. Bulgaristan’dan sonra en fazla Bitcoin’e sahip olan ikinci ülke Ukrayna’dır. Ukrayna’nın elinde 46.351 Bitcoin bulunuyor. Finlandiya 1.981 ve El Salvador ise 1.391 BTC tutuyor.

Yaklaşık 7 milyon nüfusu bulunan Bulgaristan 69,11 milyar dolar Gayrisafi yurtiçi hasılaya (2020) sahiptir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar