X

Son Dakika: ABD Bu Altcoin Şirketine İnceleme Başlattı!

Dev kripto para şirketi yaşadığı sorunlar sebebiyle piyasaların düşmesine sebep olmuştu şimdi de hakkında inceleme başlatıldı.
19:56
16 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Soruşturma haberinin ardından altcoinin fiyatı daha fazla düşebilir. Peki soruşturma neden açıldı? Bildiğiniz üzere kripto para piyasalarındaki büyük düşüşü tetikleyen olaylardan biri de Celsius’un pazartesi günü müşterilerinin bakiyelerini dondurmasıydı. Birçok yatırımcı korku ve panikle farklı platformlardaki kripto paralarını sattı.

Altcoin Şirketine Soruşturma

Celsius, bu haftanın başından itibaren müşterilerinin varlıklarını çekmesini engelliyor. Texas Menkul Kıymetler Regülatörü, Celsius hakkında bir inceleme başlattı. Durum hakkında bilgisi olan kişiler, Celsius Network LLC’deki yatırımcıların, zor durumdaki kripto para borç verenini kurtarmak için daha fazla finansman sağlama olasılığının düşük olduğunu söylüyor. Buna göre şirketin mevcut kaostan kurtulma ihtimali de azalıyor.

Celsius pazartesi günü erken saatte bu duyuruyla para çekme işlemlerine askıya aldı.

Endüstri, dijital varlıkların Rusya’ya yönelik yaptırımlardan kaçmak için kullanıldığına dair endişeler ve piyasayı çökerten ve sistemik risk endişelerini artıran kripto para TerraUSD’nin Mayıs ayındaki çöküşüyle ​​ilgili incelemelerle mücadele ediyor. New Jersey merkezli Celsius‘un bu hafta “aşırı” piyasa koşullarını gerekçe göstererek para çekme işlemlerini dondurma hamlesi, kripto sektörüyle ilgili düzenlemeler hali hazırda tartışılırken mevcut ateşe adeta benzin oldu. Son olarak Texas Menkul Kıymetler Regülatörü tarafından başlatılan soruşturma kripto para endüstrisini tehdit ediyor.

CEL token haber hazırlandığı sırada %10 kayıpla 0,54 dolardan alıcı buluyor.

Kripto Para Düzenlemeleri

Bir ABD Hazine yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, kripto para piyasasındaki son kargaşanın dijital varlık risklerini azaltan düzenleyici çerçevelere “acil ihtiyacın” altını çizdiğini söyledi. Kripto borç verenler, bireysel müşterilerden kripto mevduatları toplar ve yeniden yatırım yapar. Bazen çift haneli getirilerin çığırtkanlığını yapan bu tür ürünler, varlık olarak on milyarlarca dolar topladı. ncak, kripto piyasasındaki çöküşün ortasında yatırımları zayıflarken, Celsius ödemeleri karşılayamadı.

Geleneksel finans şirketlerinden farklı olarak, kripto borç verenler, mevduatlarının hükümet tarafından sigortalanmadığı anlamına gelen düzenleyici bir gri alanda faaliyet gösteriyor.

Bu arada SEC, geçen yıl Coinbase Global Inc’in bir borç verme ürünü başlatma planını engelledi ve şirketi dava açmakla tehdit etti. Şubat ayında SEC ve eyalet düzenleyicileri, kripto kredi ürününü kaydetmediği için BlockFi’ye 100 milyon dolar para cezası verdi. SEC, anlaşmanın diğer kripto borç verenlere ürünlerini kaydetmeleri için bir yol haritası sağlaması gerektiğini söyledi.

Celsius ve diğer kripto lending platformlarının bugünlerde yaşadığı şey ABD’nin kripto para regülasyonlarını hızlandıracak ve belki de çok daha sert önlemlere de kapı aralayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar