Celsius Network Nedir, Battı Mı? İkinci Terra (LUNA) Vakası Mı?

Bitcoin uzun bir aranın ardından 25.000 doların altına düştü. Kripto para yatırımcıları Celsius Network sebebiyle panik satışı yaptı. Peki Celsius Network battı mı?
07:47
13 Haziran 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Türkiye’deki kripto para yatırımcıları bu sabah adeta kabusa uyandı. Bitcoin 25.000 doların altına düşmüş altcoinler ise çift haneli zararlar yazmıştı. Günlerdir düşmeye devam eden kripto paralar zaten kritik seviyelere kadar geldi. Örneğin 16 dolara gevşeyen AVAX veya 0,88 dolara düşen SAND, bunlar 1 ay önce bile hayal edilemeyecek bölgelerdi.

Celsius Battı Mı?

Celsius, kullanıcılar için para çekme işlemlerini askıya almanın yanı sıra belirtilmeyen nedenlerle Aave’den FTX borsasına çeyrek milyar dolardan fazla para aktarıyor. Kripto para yatırma ve borç verme platformu Celsius, Aave’den 247 milyon dolar değerinde Wrapped Bitcoin’i alıp FTX borsasına göndererek likidite kriziyle uğraşıyor olabilir.

Proje, kullanıcılar için para çekme işlemlerini duraklatmanın yanı sıra büyük miktarlarda WBTC, ETH ve diğer kripto varlıklarını hareket ettirdiği için kripto topluluğu arasındaki spekülasyonlar artık alevleniyor. Celsius kullanıcıları, şimdiki adıyla Terra Classic blockchainindeki Anchor Protocol‘ün çöküşünün ardından projenin fonlarını yanlış yönettiğine inandıkları için platformu eleştirdiler. Celsius, likiditeyi istikrara kavuşturmak için yapılan son hamlelerle bu endişeleri gideriyor olabilir.

İkinci Terra (LUNA) Vakası Mı?

Bazıları, Celsius başarısız olursa, önemli miktarda stake edilmiş ETH (stETH) varlığını satacağını ve bunun da ETH sabitinin daha fazla bozulacağını düşünüyor. Dün Alameda Capital tarafından stETH’nin 1 Ethereum’a sabitinin nasıl bozulduğunu, şirketin ne yapmaya çalıştığını detaylarıyla anlatmıştık. stETH, bir kullanıcının ETH’yi stake ettiğinin kanıtı olarak verilen Lido DeFi ödünç verme platformu tarafından sağlanan bir tokendir. Şu anda ETH’den yaklaşık %4,4 daha düşük işlem görüyor.

Şimdiye kadar, Aave’den yaklaşık 247 milyon dolar değerinde 9.500 WBTC tokeni çekildi. Bir dizi işlemin ardından, tüm bu tokenlar bilinmeyen bir nedenle FTX borsasına gönderildi. WBTC’ye ek olarak, FTX’e yaklaşık 74,5 milyon dolar değerinde 54.749 ETH gönderildiği görülüyor.

Bu tür bir faaliyet, hareketleri açıklayana kadar Celsius’un şeffaflığı için çok zayıf olsa da firma, Aave’den çektiği WBTC ve ETH gibi değişken fonların çoğunu stablecoinlerle değiştirerek likiditesinin istikrarlı olmasını sağlamaya çalışıyor olabilir. 12 Haziran’dan bu yana Celsius, Aave’de 204 milyon USDC stablecoin’i stake etti. Ayrıca, başka bir DeFi stake ve ödünç verme platformu olan Compound’a 10 milyon USDC artı yaklaşık 8,2 milyon DAI yatırdı.

Celsius tarafından yeniden stake edilen toplam 222 milyon stablecoin kaldırdığı WBTC tokenlerinin değerine neredeyse eşit, ancak yine de WBTC ve ETH’nin birleşik değeriyle eşleşmeye yaklaşmıyor. Celsius ekibinin taşınan kriptolarla ilgili planları hala net değil. FTX’e gönderdiği varlıkları satabilmesi için gerçek bir olasılık var, ancak bir başka olası seçenek de getiri elde etmek için borsaya gönderdikleri tokenleri stake etme niyetinde olması.

Celsius’un kendi tokeni olan CEL, son 12 saat içinde %60’tan fazla düşüşle 0,15 dolara gevşedi. Şirket ikinci bir duyuru yaparak şeffaflıkla attığı adımları açıklayana kadar düşüş devam edebilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar