Son 1 Ayda Yüzde 80’lik Artış: Bu Kripto Para Neden Yükseldi?

Özet

  • Piyasada pozitif hareketler devam ederken bazı kripto para birimlerinin artışı dikkat çekiyor: Bu kripto para son 1 ayda %80 arttı.
10:00
28 Ağustos 2021

Son 1 ayda birçok kripto para birimi sergilediği performans ile adından söz ettirdi. Bu kripto para birimlerin arasında Tezos (XTZ) da bulunuyor. Tezos, hard fork’a ihtiyaç duymadan zaman içinde gelişecek şekilde tasarlanmış bir proof-of-stake Blockchain’i olarak tanımlanabilir.

İçerik Rehberi

Tezos Fiyatı

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 5,12 dolardan işlem gören XTZ, dün 5,52 dolara kadar yükseldi. Son 1 ay içinde %80’in üzerinde artış kaydeden XTZ’nin yılbaşından bu yana da %150 artış yaşadığı ifade edilebilir.

Piyasa değeri sıralamasında 35. sırada yer alan kripto para birimi 7 Mayıs’ta 8,40 dolar ile rekor kırmıştı. Dolayısıyla her ne kadar rekor seviyeler için XTZ’nin bir miktar daha yolu olsa da son 24 saat içinde %14’lük ve son 1 hafta içinde sergilediği %36’lık artış performansı dikkat çekiyor.

XTZ Neden Yükseldi?

XTZ fiyat artışının arkasında 3 ana etken olduğu düşünülüyor:

  • Granada yükseltmesi yoluyla ağda yapılan iyileştirmeler
  • Tezos ağının birkaç büyük bankacılık kurumu tarafından kullanılmaya başlaması
  • Staking ile dolaşımdaki arzın azalması ve ilgi çeken stake ödülleri

Toplamda Tezos ağı, lansmanından bu yana yedi başarılı yükseltme geçirdi ve bunlardan üçü 2021’de gerçekleşti. En son Granada yükseltmesi 6 Ağustos’ta uygulandı.

Öte yandan Tezos’un dijital varlık firması Crypto Finance AG ve İsviçreli işletmeler arası işlem bankası InCore tarafından benimsenmesi fiyatı pozitif etkileyen başka bir etmen oldu. Her iki kurum da ağda yeni bir tokenleştirme aracı başlatmayı planlıyor.

XTZ ayrıca, stake ödülleri karşılığında konsensüs sağlanmasına yardımcı olmak için token’ların çoğunluğunun dolaşımdan kaldırılmasıyla sonuçlanan çekici stake fırsatlarından da faydalanıyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar