Piyasa Düşüşünün Ötesinde Bu Altcoin Temmuz 2021’den Beri Düşüyor!

Kripto piyasası, her ne kadar genel bir düşüş eğiliminde olsa da bu altcoin, Temmuz 2021'den beri düşüşlerden kurtulamadığını gösteriyor.
15:30
16 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tezos (XTZ), grafiklerine bakıldığında günlük RSI’sinin tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğü görülüyor. Çok yıllı bir trend çizgisinden ayrılan XTZ, henüz olası bir yükseliş eğilimi de göstermiyor.

XTZ Fiyat Hareketleri

XTZ, Ekim 2019’dan bu yana artan bir destek çizgisi ile yükseliyordu. O süreçte XTZ, 0,85 dolara yakın işlem görerek yatırımcılarının fiyatını 1 doların üzerine çıkarması umuduyla ilerliyordu. Ancak XTZ daha iyisini yaparak Temmuz 2021’de fiyat destek çizgisinin üzerine çıkarak ve büyük bir artış oranı yakalayarak tüm zamanların en yüksek fiyatı yani ATH’si olan 9,1 dolara kadar çıktı ve sonrasında gelişen düşüş ivmesine engel olamadı.

O zamandan bu yana XTZ, hızlı bir şekilde düşüyor. Bu yazı yazılırken ise XTZ, son 24 saatteki %5 kadar düşüşüyle yaklaşık 1,77 dolardan işlem görüyor. Aslında XTZ, 5 Mayıs’ta tüm kriptolara paralel bir şekilde anlık bir yükseliş gösterdiği de görülüyor. Ancak XTZ, bu yükselişi de koruyamayarak düşüş eğilimine devam ediyor. En son XTZ, 12 Mayıs’ta 1,45 dolara kadar düşmüştü. Bunun ardından gelen sıçrama ile XTZ, 1,55 dolara ulaşarak yatay alanda destek alıyor.

XTZ Fiyat Tahmini

Genel olarak bakıldığında XTZ’nin Nisan ayının başından bu yana azalan paralel bir kanalın içinde ilerlediği görülüyor. Bu tür kanallar düzeltici modeller olarak kabul ediliyor. Bu da en olası senaryonun şu an için bir çöküşü göstereceği anlamına geliyor.

RSI değerine bakıldığında XTZ, 12 Mayıs’ta tüm zamanların en düşüş seviyesine ulaştı. Bu, kanalın destek hattındaki sıçraması ile aynı zamana denk geliyor. Ayrıca henüz yukarı yönlü bir ayrışma olmamakla beraber fiyat da kanalın alt kısmında işlem görüyor. Eğer bu düşüş trendi devam ederse en yakın destek alanı 1,65 dolar olarak gözüküyor. Ayrıca XTZ, tersine bir hareket ederse 1,95 dolar civarında bir dirençle karşılaşabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar