Tezos Nedir?

Tezos merkezi olmayan uygulamaları (DApps) ve akıllı sözleşmeleri destekleyen çok amaçlı bir platformdur. 
11:00
7 Haziran 2020
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para dünyasında büyük bir yönetim skandalıyla adını duyuran Tezos’ta yatırımcılara token dağıtımı yapıldı. 2018’de düzenlediği ICO’da 232 milyon dolar fon toplayan Tezos, EOS’un 4 milyar dolarlık rekoruna kadar tüm zamanlar ICO yatırım rekorunu elinde bulunduruyordu. ICO’dan bir yıl sonra Tezos ağı piyasaya sürüldü.

Tezos Coin Nedir?

Tezos Coin, merkezi olmayan uygulamaları (DApps) ve akıllı sözleşmeleri destekleyen çok amaçlı bir platformdur.  Tezos platformu, ağ değişikliklerini yönetmek için kendi kendini düzelten bir protokol olarak görülebilir. Tezos kullanıcıları protokolün gelişimine katkı sunabiliyorlar ve teşvik ödülleri kazanabiliyorlar.

Tezos blok zincirinde madencilik yapılamıyor, çünkü Bitcoin gibi bir iş kanıtı kripto para birimi değildir. Bunun yerine üretim staking mekanizmasına dayanmaktadır. Tezos ağında XTZ Token‘lar kullanılmaktadır. Ellerinde XTZ bulunan yatırımcılar blokları onaylayarak sistemin işlemesini sağlarlar ve bu işlem için ödül olarak XTZ kazanaırlar.

XTZ Nedir?

Web sitesinde Tezos XTZ, “akıllı sözleşmeler ve merkezsiz uygulamalar için geliştirilmiş yeni bir platform” şeklinde tanıtılıyor. Tezos tam anlamıyla dijital bir “cumhuriyet”e sahip, kendi kendi yöneten merkezsiz bir Blockchain projesi. Tezos resmi doğrulama yapmayı kolaylaştırıyor. Tezos topluluğu protokolde yapılması planlanan değişiklikler (oylama prosedürü de dahil) için oy kullanıyor, bunun sonucunda teklifler üzerinde toplu bir şekilde uzlaşılmış oluyor.

XTZ Coin Kimin

Eski Morgan Stanley analisti Arthur Breitman ve Kathleen Breitman tarafından geliştirilen Tezos, İsviçre merkezli bir kuruluş olan Tezos Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Tezos Coin Geleceği

Tezos Coin’i gelecekte öne çıkartacak 3 önemli özelliği şu şekilde belirtiliyor:

Chain yönetimi: Yönetim gücü tamamen toplulukta. Taraflar platformdaki yeniliklere hep birlikte karar veriyor.

Güvenlik: Tezos Blockchain’i resmi doğrulama yapmayı kolaylaştırmak için geliştirildi. Doğrulamayla akıllı sözleşmelerin güvenliği sağlanıyor ve bug’lı kodun önüne geçiliyor.

Proof-of-Stake: Tezos’un özel PoS algoritması her topluluk üyesine ağdaki işlemleri onaylama ve bunun karşılığında ödül kazanma fırsatı veriyor.

Tezos Yorum

Tezos ortaya çıkmadan önce bir takım skandallarla anıldı, aşağıda yaşanan bu skandalı kısaca bulabilirsiniz.

“Merkezsiz” olmayı ve Blockchain’deki “yönetim” sorununu çözmeyi hedefleyen proje, Kathleen Breitman’ın da ifade ettiği gibi “ironik bir şekilde” yönetim sorunları sebebiyle faaliyete geçemedi. Sorunun bir tarafında Breitman çifti, diğer tarafında Johann Gevers bulunuyor. Breitman çiftinin geliştirdiği projeyi İsviçreli bir vakıf fonluyor ve Gevers bu vakfın başkanlığını yapıyor. Sürecin başında her iki taraf da birbirini farklı şeylerle suçladı.  Kathleen Breitman’ın Business Times’a attığı mailde şu ifadeler geçiyor: “Arthur ve Kathleen Breitman, Johann’ın vakfın yönetim kuruluna, kendisine 1,5 milyon dolar değerinde Tezos token’ının hibe edileceği bir sözleşme yapma baskısında bulunduğunu öğrendi. Johann son tarihleri hep kaçırdı, toplantı organize etmeye veya toplantılara katılmaya çok isteksizdi. Ağın faaliyete geçmesi için işe alınması gereken insanları işe almadı ve ödeme yapması gereken kişilere ödeme yapmadı. Vakıfla ilgili sorunların çözülmesi için ona ulaşamadık.” Bunun sonucunda Tezos ağının faaliyete geçmesi gecikti. Sonrasında ise Tezos yatırımcıları neredeyse bir yıl sonra token’larına kavuştu.

Tezos Fiyat

Bu yazının hazırlandığı sırada XTZ/USD paritesi 2,62 dolardan işlem görüyor. Yaklaşık 2 milyar dolarlık piyasa değeriyle Tezos Coin kripto paralar listesinde kendine 14. sırada yer buluyor. Toplam sirkülasyonda ise 730 milyondan fazla piyasada Tesoz Coin bulunuyor.

Tezos Coin Yorum

Büyük bir bekleyiş sonucu faaliyete geçen Tezos’un hem ülkemizde hemde dünyada oldukça fazla takipçisi bulunuyor. XTZ Coin yorumlara bakıldığında Tezos’un geleceği hakkında büyük çoğunluk olumlu düşünse de fiyatının ne yönde izleyeceğini ve yukarıda bahsettiğimiz davalarda Breitman çiftinin akıbetinin ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

Tezos Grafik

Aşağıdaki Tezos grafik incelendiğinde tüm zamanlar rekorunu 4  dolara yakın değeriyle Şubat 2020 yılında kıran XTZ Coin şu an bu rekordan oldukça uzakta görünüyor. Fakat Bitcoin ile birlikte hareketlenen piyasa koşullarında Tezos Coin‘in tekrar bu seviyelere ulaşması muhtemel görünüyor.

XTZ TL Grafik

Türk kripto para borsalarında da yer alan XTZ/TRY paritesine bakıldığında 18 TL’lik bir fiyat karşımıza çıkıyor. Başka bir ifadeyle tezos kaç tl sorusunun cevabı yaklaşık 18 TL’dir. XTZ TRY grafik incelendiğinde Tezos Coin en yüksek 30 TL fiyatına kadar yükseldiği görülüyor. Tüm dünyada TL cinsinden hesaplandığında günde yaklaşık 600 milyon liralık XTZ alım satımı yapılmaktadır.

Tezos Satın Al

Kripto para borsalarında XTZ sembolüyle temsil edilen Tezos’a işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası Binance üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Binance’de bir kaç dakikanızı ayırarak kolayca hesap açabilir ve Tezos gibi onlarca farklı kripto paraya anında erişim sağlayabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar