X


AZUKİ Neden Düştü? ZAGABOND Dolandırıcı mı?

15:48
16 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Geçtiğimiz hafta hatırlarsanız NFT’ler ayı sezonuna giriş yapıyor demiştim ve bunu destekleyen şeyleri de ifade etmeye çalışmıştım. Fakat NFT’lerde genel olarak gerçekleşen bu düşüşün dışında, ekstra ekstra düşüş yaşayan ve Twitter gündemini meşgul eden bir koleksiyon vardı.

AZUKİLER!

Azuki projesini bilmeyen ya da duymayan yoktur diye düşünüyorum. Çünkü Opensea NFT pazarına baktığınızda hacim olarak zirve ile yarış içinde olduğuna hepimiz tanık oluyoruz. Yani Top 10’dan aşağı inmiyor diyebilirim, Azukiler için. Hatta NFT sektöründe önemli bir değere sahip BAYC koleksiyonunun bile ayağını kaydırabilecek ve eş değer olarak gösterilebilecek projeler arasında. Şahsen koleksiyonu açıp baktığınızda, incelediğinizde karakterlerin tasarımı olsun, topluluğuna sundukları, çizdikleri yol olsun ve çeşitli oluşumlar ile yaptıkları dev anlaşmalar olsun Azuki’nin neden bu kadar şaşaalı olduğunu doğrular nitelikte.

Anlaşmalar diyorum çünkü bilenler vardır, Azuki’nin NASA ve SpaceX ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda, NFT parçalarından bir tanesi olan Fasulye Çiftçisi Bobu, donanım cüzdanı Ledger aracılığıyla uzay aracına bindirilip 3…2…1… gitmiş olması lazım! 23 Nisan’da uzaya gitmesi gerekiyordu 🙂 Böylelikle uzay aracı ile uzaya gönderilen özel anahtarlara sahip ilk NFT ünvanını alacaktı Azukiler. Bu da “Çiftçiler için küçük ama Fasulye için dev bir adım olacaktı”.

Sonrasında Azukiler için ortalık birden bire karıştı! 10 Mayıs tarihinde Azuki’nin kurucusu ZAGABOND, asıl ismi ile Kane, Twitter’da bir dizi flood serisi ve peşine yazdığı blog yazısını paylaşırken, Azuki‘nin taban fiyatı 19 ETH’dan 10 ETH’a hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Yani bunun ayı sezonu ile alakası yoktu! Atılan tweet’te ve blog yazısında bir şeyler vardı! Çünkü ayı sezonunda olmamız Azuki holderlarını etkilememişti…

ZAGABOND atmış olduğu bu tweette ve yazmış olduğu blok yazısında, geçmişte üç başarısız NFT projesi ile ilişkisini ve terk edilmiş projelerle dolu kimliğini ortaya çıkardı. Ve bu projelerde yaşanan deneyim sonucunda AZUKİ’nin ortaya çıktığını söyledi aslında. Çünkü bu projeler CryptoPhunks, Tendies, CryptoZunks isimli kuruculuğunu yaptığı önemli projelerdi.

Paylaşmış olduğu yazıda, üç projede de deney sürecinden geçtiğini ve projelerde yaşanan olumsuzluklardan yeni şeyler çıkardığını, ancak projeler istediği gibi ilerlemeyince kendisinin projeleri terk ettiğini açık açık söyledi. Hatta bu projeleri teker teker ele alarak;

  • Punkların, kendilerine hikaye anlatıcılığının önemini öğrettiğini (yani, Azuki’deki Bobu’nun arkasındaki ilham kaynağı Punklardaki Philip’ti),
  • Tendiesin, kısa ömürlü bir meta (yani al-sat) fikri peşinde koşmak yerine orijinal fikirlerin önemini öğrettiğini,
  • Ve Zunklar için de, ürün ne kadar harika olursa olsun, elinde olmayan çevre etkenlerinden dolayı, gas ücretleri optimasyonlarının üzerinde sağlam bir şekilde çalışılması gerektiğini kaleme aldı.

Tabi bütün bu açıklamalar üzerine, birlikte çalıştığı ve kendisini takip eden topluluktan geri dönüşler gelmeye başladı. Onu Rug Pulling dediğimiz, dolandırıcılıkla, farklı farklı projelere önceden düşük fiyatlarda girip proje fiyatlanınca, topluluk üyelerine belli bir yükselişten sonra aldırıp kendilerinin o projeden çıktıklarını ve insanları zarara uğrattıklarını, hatta kendisini, insanları projeler için kadın kılığına girip dikkat çekmeye çalışmakla suçladılar.

Tabi akıllarda farklı farklı sorular belirmeye başladı. ZAGABOND, gerçekten sadece öğrendiklerini mi paylaşmaya çalışıyordu? Sonuçta yanlışlar ve hatalar olabilirdi ve bunlardan ders çıkarılarak ileriye dönük AZUKİ gibi projeler ortaya çıkabilirdi ama diğer yandan, farklı bir kesimin, bu anlatılanların ve cevap olarak gelen geri dönüşlerin gerçekten bir dolandırıcılık olma ihtimaline karşı düşündürüyor olmasıydı! Şahsen bu karışıklığı çözecek açıklamayı hepimiz bekliyoruz gibi.

10 Mayıs tarihinde Twitter gündemi bu haberler ile çalkalanırken, doğal olarak insanlar görüş ayrılıkları yaşadılar. Dediğim gibi kimileri olumlu bir bakış açısı sergilerken, kimileri farklı açılardan olaya bakmaya ve tereddüt etmeye başladılar. Hak verirsiniz ki bu da ortaya; “Acaba ZAGABOND, AZUKİLERİ’de bir gün terk edip gider mi?” sorusunu ortaya çıkardı?

Peki ya SİZCE?

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.
Ben Sercan.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar