X


Ethereum Rakibi Bu Altcoin’in Yeni Stablecoini Neden UST’den Farklı?

Ethereum rakibi bu altcoin, her ne kadar stablecoinlerin tartışmalı olduğu döneme denk gelse de ilk stablecoinini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.
16:00
16 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilindiği üzere Cardano (ADA) ekibi yeni stablecoinleri olan DJED’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bir algoritmik stablecoin olacak olan DJED, stablecoinlerin çalkalandığı bu dönemde aslında güven açısından zor bir dönem yaşıyor. Özellikle Terra’nın UST’sinin sabitini yitirmesi sonrasında Tether (USDT)’nin anlık bir kriz yaşaması, stablecoinlere olan güveni azaltıyor. Ancak DJED, bu özellikleri ile kendini garantiye alıyor.

Ölüm Sarmalı Senaryosu

Cardano (ADA) geliştiricilerinden biri olan nazarcapital, her ne kadar stablecoinlerin sabitlemesini korumakta zor zamanlar geçirdiğini belirtse de DJED’in olası bir saldırıyı nasıl engelleyeceğini açıklıyor. Nazarcapital, TerraUSD (UST)’nin çöküşünün ölüm sarmalı senaryosu ile daha da güçlendiğini ve artık dönüşünün imkansız olduğunu söylüyor.

Yatırımcıların çoğu, bu çöküşten tetiklenerek UST’den birer birer çıkış sağlıyor ve bu UST’nin 0’a yakın bir seviyeye düşmesine sebebiyet veriyor. UST, LUNA yakımları ile besleniyordu. Öte yandan Cardano’da şu anda test aşamasında olan stablecoin DJED’in, ADA ile destekleneceği de biliniyor. Dolayısıyla aslında aynı ölüm sarmalı tehdidi DJED için de geçerli oluyor.

SHEN ile Desteklenen Entegre

Ancak geliştirici, DJED’in istikrarının sağlanması için tasarımına ek bir token olan SHEN entegre edildiğini belirtiyor. DJED, eğer yeterli arzı ADA ile bulamazsa SHEN ile desteklenerek bu ölüm sarmalına gitmeyeceğini garantiliyor. Bu süreçte geliştiriciler, olası bir SHEN enflasyonundan da korunduklarını ve rezerv oranı %800’e ulaştığında SHEN basımının duracağını vurguluyor.

Bahsedilen tasarım, COTI Network ve Input Output Global tarafından hali hazırda testten geçmiş bulunuyor. Piyasanın volatilitesi ve ADA satışlarının arttığı dönemde bile DJED’in USD sabitine 1:1 oranında sabit olacağı bu testlerle garantileniyor. Bu gelişmelerle beraber Cardano’nun algoritmik ilk stablecoini DJED, piyasadaki stablecoin önyargısına rağmen güçlü bir şekilde piyasaya girmeye hazırlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar