reklamı kapat

Skype Üzerinden Milyarlar Kazanıyorlar

4 Nisan 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Kripto para alanındaki büyük oyuncular OTC ticareti için kendi ağlarını kurdular ve küçük kulüplerinde her ay milyarlarla dolar alıp satıyorlar. Wall Street tacirlerinin yer aldığı bu kulüp, Bloomberg ya da Symphony gibi uygulamalar kullanmak yerine sadece Skype kullanıyor.

Yaklaşık 20 tezgah üstü (OTC) üyeden oluşan bu grup, aylık milyarlarca dolar işlem hacmine ulaşıyor. Grubun üyeleri arasında büyük yatırımcılar, madenciler, ödeme sağlayıcıları ve serbest fon yöneticileri bulunuyor. Bu gurubun üyeleri Coinbase ya da Kraken gibi çevrim içi borsaları kullanmak yerine Skype’ta sohbet ederek birbirleri için büyük fırsatlar yaratıyorlar ve herhangi bir aracı kuruluş kullanmadan birbirlerinin cüzdanlarına direk aktarım sağlıyorlar.

Reuters’ın haberine göre, bu gibi grupların günden güne artan işlem hacmi 100 milyon dolara ulaşmış durumda. Örneğin OTC’nin geçen yılki ortalama işlem hacminin 4 milyar dolar olduğu söyleniyor.

OTC, potansiyel problemlerden kaçınmak için KYC uyumluluk standartlarını takip ediyor ve sadece birkaç altcoin ve Bitcoin ile işlem yapıyor. Skype’ı tercih etmelerini ise, “Küresel ve özgür bir uygulamaya ihtiyacımız vardı. Skype’ta bize bunu sağladı.” diyerek açıklıyorlar.

Neden OTC?

Popüler kripto para alanlarının dışında işlem gerçekleştirmek, borsa hack’lenmeleri ya da kurulu bir düzenin devralınması durumunda ortaya çıkabilecek riskleri yönetmek olarak görülebilir. OTC grubu üyelerinden biri bu durumu, “Büyük hack olayları gerçekleştiğinde, işin nereye gidebileceğini görüyoruz.” sözleriyle açıklıyor.

Grubun bu yolu seçmiş olmasının bir sebebi de piyasa dalgalanmalarıyla uğraşmak istememeleri olabilir.

Kripto para temelli serbest fon Galois Capital’in kurucusu Kevin Zhou, “Piyasada fazla hareket etmeden veya çok yazla kaymaya neden olmadan yapmak istediğiniz büyük işlem hareketini OTC’de yapabilirsiniz.” diyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER