X


Sıcak Gelişme: Tron Saldırıya Uğradı!

Tron saldırısında fon kaybı yaşandı mı?
12:09
2 Kasım 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük 15. kripto para birimi Tron, Tron Foundation kurucusu Justin Sun tarafından yapılan açıklamaya göre resmen saldırıya uğradı. Bu konuda yatırımcılardan çok fazla tepki gelse de Sun 2 Kasım tarihine kadar beklemeyi seçti ancak gelen tepkilerin artması ile açıklamaları onaylayarak saldırı olduğunu belirtti.

Tron Ağına Saldırı Yapıldı

Justin Sun tarafından yapılan açıklamada 2 Kasım tarihinde yapılan saldırının Tron ağının v4.1 güncellemesine yönelik olduğu belirtildi. Tron v4.1’in akıllı kontrat geliştiricilerine yönelik olan bu saldırı, aslında içeriden birinin erişim iznini kendi amaçları doğrultusunda kullanması ile gerçekleştirilmiş. Bu da akıllı kontratların yani blockchain ağındaki blok üretiminin durmasına yol açtı.

tron

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Justin Sun açıklamasının devamında Tron’un endüstrideki “en yoğun blockchain ağı” olduğunu ve saldırganın bu ağı durdurarak kazanç elde etmeye çalıştığını belirtti. Ancak Tron topluluğunun problemi anında tespit edip çözdüğünü belirten Sun, şu an ağdaki süper temsilcilerle beraber ağ düğümlerinin güncellenmesi için çalışmaların başlatıldığını ifade etti.

Sun, 08.29 itibariyle ana ağın blok üretimine devam ettiğini ve 09.40 itibariyle ise bütün ağın normale döndüğünü belirtti. Ağdaki verilerin ve fonların tamamen güvende olduğunu vurgulayan Justin Sun, Tron’un böyle saldırılara karşı en dayanıklı ağlardan birisi olduğunun bir kez daha anlaşıldığını vurguladı.

Tron bu yazının kaleme alındığı an itibariyle %2,90 düşüş yaşıyor ve saldırı ne kadar atlatılsa da bunun fiyat üzerinde etki bıraktığı görülmekte. Ethereum’un rakiplerinden birisi olarak görülen Tron’un özellikle son dönemde artan ETH işlem ücretleri nedeniyle popüler olduğu biliniyor. Ancak bu gibi saldırıların yaşanması, yatırımcıları yeniden ETH ağına dönmeye zorlayabilir.

Özellikle Ethereum 2.0 güncellemesi yapıldıktan sonra işlem ücretlerinin eski haline döneceği ve Tron gibi rakip blockchain projelerinin ciddi güç ve kullanıcı kaybedeceği tahmin edilmekte. Tron’dan gelen bu son kötü haber de söz konusu gidişatı daha da hızlandırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar