X


TRON CEO’sundan Ethereum (ETH) İle İlgili Çarpıcı İddialar!

Justin Sun, insanların Ethereum ağını bırakıp Tron ağına geçmesi gerektiğini düşünüyor. 
09:21
7 Ekim 2020

Tron Blockchain’inin yaratıcısı Justin Sun, Ethereum (ETH) kullanıcılarının ve geliştiricilerinin Tron’a geçmesi gerektiğini kendince sebeplerle açıkladı. LA Blockchain Zirvesi’nde konuşan Sun, Tron’un ağırlıklı olarak Ethereum’da faaliyet gösteren DeFi için daha iyi bir Blockchain olduğunu iddia etti. Ancak neden Tron’un Ethereum Blockchain’inden daha iyi olduğunu açıklarken Sun tartışmaya açık bir ifade kullandı: “Çünkü ikisi de aynı.”

“Tron’a Geçilmeli”

Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Ethereum ile aynı türden bir DeFi ekosistemi yarattıklarını dile getiren Sun, “Tüm Ethereum ağ ürünlerinin aynı sürümlerini Tron ürünlerinde de görebilirsiniz. Örneğin, Tron üzerinde MakerDAO, JUST ekibi tarafından oluşturulan JustStable olarak adlandırılıyor. UniSwap ise JustSwap olarak adlandırılıyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sun, bu projelerin başarısının, Tron’un üstün ölçeklenebilirliği ve düşük işlem maliyetlerine bağlı olduğunu iddia ediyor. Sun’a göre Tron Blockchain’i, merkezi olmayan finans araçları paketini sadece mevcut DeFi projeleri için değil aynı zamanda gelişmekte olan dünyanın potansiyel kullanıcıları için de erişilebilir kılıyor.

Bunların yanında Sun, DeFi’ye de aynı şekilde yaklaşıyor: En popüler yönlerini öne çıkarıyor. Sun, Uniswap ve MakerDAO‘nun Tron sürümlerine ek olarak, Ethereum Blockchain’den yararlanan üç DeFi protokolü olan YFI, Aave ve Compound için de Tron muadillerini yönlendirmeye işaret etti.

Mantıklı Metaforlar

Aslında pazarlama açısından bakıldığında, Sun’ın Ethereum metaforları mantıklı. Yeni bir kelime hazinesi oluşturmak yerine, şu anda kullanılan ürünlerin örneklerine işaret ediyor. Sanki Microsoft, Word’ün kendi WordPerfect sürümü olduğunu söylemiş gibi.

Öte yandan Ethereum 2.0 piyasaya sürüldüğünde Sun’ın söylediklerinin etkisi hala aynı olacak mı bilinmez ama Sun bu konuyla ilgili de yorum yaptı ve “Bir geliştiriciyseniz, ETH 2.0 için beklemenize bile gerek yok. Bunu ne zaman başaracaklarını bile bilmiyorum. Sadece Tron ağına geçebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar