Sıcak Gelişme: Trilyonlarca Dolarlık Stablecoin Bastı! Yeni Altcoin Krizi!

Popüler stablecoin büyük bir saldırı atlattı. Trilyonlarca dolar değerinde token basıldı.
19:36
7 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Stablecoinlerin son 2 aydır yaşadığı sorunlar kripto para piyasalarını son derece olumsuz etkiledi. TerraUSD (UST) ile başlayan kaos daha sonrasında benzer yapıya sahip stablecoinlere sıçradı. Kısa süre önce de farklı bir stablecoin saldırıya uğradı. Üstelik saldırgan trilyonlarca dolar değerinde token basmayı başardı.

USN Hacklendi

Merkezi olmayan stablecoin olarak tanıtılan ve NEAR ekosisteminde bulunan USN kritik bir saldırıyı atlattı. USN V2 akıllı sözleşmesine yapılan saldırıda trilyonlarca dolar değerinde USN token basıldı. Neyse ki, USN yeterince merkeziyetsiz değildi ve ekip tarafından duruma el atıldı. Tüm tokenler yakılarak saldırı bertaraf edildi. Saldırgan tarafından basılan 10 trilyon USN büyük bir krize sebebiyet verebilirdi.

Daha önce de UST benzeri algoritmik stablecoinlerin bazı riskler barındırdığından bahsetmiştik. UST sonrasında USDD ve USN ciddi sarsıntı yaşadı. Ancak toparlanmayı başardılar.

Merkezi Olmayan Stablecoin

USN, topluluğa merkezi olmayan bir stablecoin olarak pazarlanıyordu. Ancak son saldırı bu stablecoinin o kadarda merkeziyetsiz olmadığını ortaya çıkardı. Ekip saldırıya müdahale etmek için yetkilerini kullandı. Fakat merkeziyetsiz yapıların doğasına aykırı olan bu durum ilerleyen günlerde başka tartışmalara kapı aralayabilir.

Terra ekosistemindeki kriz, proje daha merkeziyetsiz bir yapıda inşa edildiği için daha büyük kayıplar almadan önüne geçilememişti. DAO mekanizmasındaki oylama kuralı yaklaşık 7 günlük bir onay sürecini zorunlu kılıyordu. LUNA/UST mekanizması bu sebepten askıya alınamadı ve iki altcoin için de %99’u aşan kayıplar yaşandı.

NEAR yazı hazırlandığı sırada 3,64 dolardan alıcı buluyor. Bitcoin 21.000 doları aştığı için %4 artış yaşayan Ethereum rakibi altcoin yükselişine devam ediyor. Enflasyon öncü verilerinde iyileşme sinyallerinin gelmesi kripto paralar ve ABD hisse senedi piyasalarında rahatlamaya sebep oldu. Ancak borsalara eski Bitcoin’ler gönderilmeye devam ediyor. Özellikle madenciler faaliyetlerini devam ettirebilmek için 2 aydır satışlarına devam ediyor. Borsalara taşınan son Bitcoin’lerin de madencilere ait olduğu düşünülüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar