X


Serbest Çalışanlar Maaşlarını Kripto Paralarla Almayı Tercih Ediyor

Humans.net'in yaptığı bir araştırmaya göre serbest çalışanlar maaşlarını bankalar aracılığıyla değil de kripto paralarla almayı tercih ediyor.
21:00
5 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

İş bulma platformu Humans.net’in yaptığı bir araştırmaya göre serbest çalışanların (freelancer) yaklaşık %29’u ödemelerini alırken bankalar yerine kripto paraları tercih ediyor.

ABD’de yaşayan 1.100 serbest çalışan üzerinde yapılan ankete göre serbest çalışanların %18’i ödemelerini kripto paralarla almak istiyor. Katılımcıların %11’i ise maaşlarının bir kısmını kripto paralarla almayı tercih ettiklerini belirtti. Ankete katılanlar tamamen rastgele seçildi ve katılımcıların hiçbirinin kripto paralara yönelik özel bir ilgisi olup olmadığı bilinmiyordu.

Serbest çalışanlar genellikle denizaşırı şirketlerde çalıştıkları için kripto paralarla sınır ötesi ödeme almak bir hayli kolaylaşıyor. Çünkü sınır ötesi ödeme alabilmek için Western Union ve PayPal gibi çok az seçenek bulunuyor. TransferWise şu anda serbest çalışanların ödemelerini asgari işlem ücretleriyle alabildikleri en kârlı platformlar arasında. Fakat TransferWise’ın sıkı mali kontrolleri serbest çalışanlar için pek de pratik sayılmaz. Örneğin TransferWise Güney Kore’de kullanıcılarını günlük ve yıllık sınırlamalara tabi tutuyor.

PayPal ve Western Union ise yüksek işlem ücretleri nedeniyle pek de kârlı görünmüyor. Öyle ki Western Union’la 5 bin dolar transfer etmenin maliyeti 250 dolar. PayPal ise ABD’deki kullanıcılarından %2,9’luk komisyon alıyor. Bitcoin ve alternatif kripto para birimleri serbest çalışanların yüksek sınırötesi ödemeleri çok cüzi komisyonlarla almasını sağlıyor. Geleneksel bankacılık sisteminde küçük çaplı ödemeler nispeten daha pratik olsa da ödemenin boyutu 10 bin doları aştığı zaman transfere bazı belgelerin de dahil edilmesi gerekiyor.

17 Kasım’da dünyanın en büyük kripto para borsası sadece 7 dolarlık bir ücretle 600 milyon dolarlık kripto para transferi gerçekleştirmişti. PayPal’la 600 milyon dolar transfer etmek mümkün olmasa da eğer bu mümkün olsaydı %5’lik komisyon sonrası 30 milyon dolar işlem ücreti olarak kesilecekti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar