reklamı kapat

SEC’in Centra Tech Soruşturması Genişliyor

16:00
23 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) efsanevi boksör Floyd Mayweather tarafından desteklenen 32 milyon dolarlık Centra Tech ICO soruşturmasına yeni bir ismi dahil etti.

SEC Nisan ayının başında, 32 milyon dolar fon toplayan Centra Tech ICO’sunu sahtekarlıkla suçlayarak soruşturma başlatmıştı. SEC ilk olarak iki kurucu ortak Sohrab Sharma ve Robert Farkas’ı dolandırıcılıkla suçlamasına rağmen daha sonra Centra Tech’in diğer bir kurucu ortağı Raymond Trapani‘nin dolandırıcılık faaliyetinin beyni olduğu ortaya çıktı. Ayrıca SEC’in Siber Yaptırım Birimi Başkanı Robert A. Cohen insanları dijital paralara yatırım yaparken gerçek olamayacak kadar cazip tekliflere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kurgusal partnerlik anlaşmaları ve hayali çalışanlarla Trapani ve Sharma’nın yatırımcıları yanlış bilgilendirerek ICO’yu manipüle ettiği ortaya çıktı. Manhattan’daki federal mahkemede gerçekleştirilen duruşmada ise Trapani’nin menkul kıymet yasası hükümlerini sahtecilikle ihlal ettiği ettiği belirtildi. İşlenen suçlar gereği Trapani ve Sharma’nın idari tedbir ve haksız kazançların iadesiyle birlikte para cezasına çarptırılmasına bekleniyor.

Trapani’nin devlet memuru olması da Centra Tech ICO’sunun meşruluğunu da engelliyor Konuyla alakalı olarak New York Güney Bölgesi Federal Soruşturma Bürosu Trapani hakkında ayrıca suç duyurusunda bulundu.

Son gelişmeler ışığında Centra Tech’in web sitesi şu an bakımda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.