X


“SEC ETF’lere Yönelik Kaygılarında Son Derece Haklı”

Kripto paraların düzenlenmesi konusundaki görüşlerini belirten WSJ muhabiri Vigna SEC'e hak verdi.
11:00
28 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paraların düzenlenmesi konusu toplulukta uzun bir süre boyunca tartışılacak konular arasında gösterilebilir. Çoğu uzman gelişimini sürdüren kripto piyasasına getirilecek makul düzenlemelerin benimsenme oranını artıracağını düşünüyor. SEC gibi kurumlardan gelen haberlerse kullanıcıların yakın takibi altında.

Geçtiğimiz hafta SEC tarafından duyurulan Bitcoin ETF kararı kripto para yatırımcılarının hayallerini bir kez daha suya düşürmüştü. Bitcoin destekli borsa yatırım fonlarına yönelik yapılan dokuz başvuruyu reddeden SEC komisyoncuları Bitcoin piyasasının yetersiz olduğunu belirtmişti. Ayrıca piyasanın dolandırıcılık ve manipülasyon gibi olumsuzluklara elverişli olması da karara gerekçe olarak gösterilmişti. Ancak daha sonra yapılan açıklamayla kararın gözden geçirileceği ifade edilince kullanıcılar gözlerini yeniden SEC’e çevirdi.

Red kararına neredeyse hiç tepki vermeyen kripto para piyasası, SEC’ten gelen “yeniden inceleme” kararını olumlu karşıladı. Wall Street Journal’ın kripto para odaklı çalışanlarından Paul Vigna katıldığı bir televizyon programında Bitcoin ya da kripto destekli ETF’lerin düzenlenme süreçleri hakkındaki görüşlerini bildirdi.

Vigna şu açıklamaları kaydediyor:

SEC kaygılarında son derece haklı… Bu para birimi halka açık işlem defterlerini gündeme getirse de borsalarda çok fazla şeffaflık olmadığını söyleyebiliriz. Perdenin ardında neler oluyor? Fiyatı görüyorsunuz, işlemi de. Ancak değişimleri kimin yaptığını gerçekte göremiyorsunuz.

Vigna açıklamalarına bir karşılaştırma yaparak devam ediyor. Kripto para piyasasıyla geleneksel sermaye piyasalarını karşılaştıran ünlü muhabir ilgi çekici olabilecek noktalara parmak basıyor.

Bir ETF Bitcoin’in kaderi olamaz

Bitcoin ETF’lerinin kripto para piyasasına taze kan kazandıracağı çıkarımını yapmak yanlış olmayacaktır. Ancak bazı uzmanlar bu finansal ürünlerin, kriptoların doğasındaki merkezsizlik düşüncesiyle çakışabileceğini ifade ediyor. Vigna’nın sahip olduğu düşüncelerin de bu doğrultuda bulunduğunu görüyoruz. Son olarak kripto paraların düzenlenmesi konusuna ilişkin görüşlerini bildiren Vigna şu ifadelere yer veriyor:

Sanırım iyi devletlerin bu kripto para meselesine kısıtlanacak bir şey gözüyle bakmaması gerektiği noktadayız. Bu devletler bu alanda potansiyel olduğunu görüyor ve burada insanların faydalanabileceği bir şey bulunduğunun farkına varıyor. Yetkililer bu yeni alanı düzenlemenin yollarını arıyor, böylece onu yaygın hale getirebilecekler ve bizler de gündelik hayatlarımızda kripto para kullanabileceğiz.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar