reklamı kapat

SEC Düzenlemeleri Sonrası ICO’lar 50 Milyon Dolar Topladı

SEC'in ICO düzenlemeleri sonrası 50 milyon dolara yakın fon toplandı.
10:00
26 Kasım 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Daha önce medyada yer alan haberlere göre SEC kripto paraların yaygınlaşmasını sağlayabilecek 2 ayrı düzenleme yaptı. Bu düzenlemeleri takip eden şirketler ICO’lar yardımıyla 50 milyon dolar topladı. Düzenlemeler “Düzenlenmiş Fon Toplama” başlığı altında toplandı.

SEC tarafından yapılan açıklamada birkaç şirketin yeni düzenlemelerin avantajlarından yararlanmaya başladığı ifade edildi. SEC yetkilileri bu furyaya daha çok şirketin katılacağını öngörüyor. Ancak şirketlerin SEC tarafından belirlenen gerekliliklere başlangıçta uyması gerekiyor. Bunun dışında denetime tabii tutulmadan şirketler ICO’larını başlatamıyor. ICO sahiplerinin 1,5 milyon dolara kadar fon toplamalarına izin veriliyor.

SEC tarafından oluşturulan kurallar genellikle kripto değerlerin sınıflandırmalarına odaklanmış durumda. Rapora göre projelerin sattıkları şeye “utility token” adını vermeleri sıklıkla karşılaşılan bir durum. Token’larına bu ismi veren bazı şirketler düzenlemeleri atlatmayı hedefliyor. Bazı şirketler ise token’ların hangi sınıflandırmaya girdiklerini gerçekten bilmiyorlar. Proje sahiplerinin yasayı bilmemeleri SEC’in onları cezalandırmasını durdurmadı.

SEC’in şu anda istediği projeyi istediği değer sınıfına oturtabilecek yetkisi bulunuyor. Bu yüzden projeler istedikleri gibi hareket edemez oldular. Düzenleme ve gereklilikleri yerine getiremeyen kurumlar en hafif ceza olarak fonları yatırımcılara geri ödediler, ardından gereklilikleri gerçekleştiremezlerse kapatılmaya zorlandılar.

Zachary Coburn tarafından kurulan popüler merkezsiz borsalardan EtherDelta’nın SEC tarafından cezalandırılması, düzenleyicilerin kripto düzenlemeleri adına güçlerinin arttığını gösteriyor. SEC EtherDelta’ya 75 bin dolar ceza kesmişti.

Kaynak: Coindoo

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.