X


SEC’ten Kayıtsız Kripto Para Borsasına Ağır Para Cezası

SEC merkezsiz borsa EtherDelta'ya para cezası kesti.
08:00
9 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu SEC, merkezsiz bir Ethereum borsası (DEX) olan EtherDelta’nın kurucusunu kayıtsız borsa işlettiği gerekçesiyle para cezasına çarptırdı.

Kripto para işlem platformu EtherDelta bir DEX olarak kullanıcıların hesap kaydı yapmadan veya fonlarını borsanın kontrol ettiği bir cüzdana emanet etmeden, güven gerektirmeyen bir şekilde Ethereum tabanlı token’larla işlem yapmasını sağlıyor. Borsa, işleticisinin sorumlu olduğu chain dışı bir altyapıya dayalı olsa da işlemler akıllı sözleşme tarafından yönetiliyordu.

SEC’in açıklamasına göre EtherDelta platformu yasa dışı bir şekilde kullanıcılarının SEC’in federal yasalar kapsamında menkul kıymetler olarak tanımladığı token’larla işlem yapmasına izin verdi, bu durum borsayı kayıt dışı bir menkul kıymet borsası yaptı. SEC’in İcra Departmanı’nın yardımcı direktörü Stephanie Avakian:

EtherDelta hem kullanıcı arayüzüne hem de online ulusal menkul kıymetler borsasının işlevselliğine sahipti ve ya SEC’e kayıt yaptırması ya da muaf olması gerekiyordu.

Aynı departmandan Steve Peikin şunları ekledi:

Dağıtık defter teknolojisinin kullanımı ve uygulanmasıyla birlikte menkul kıymetler piyasasında önemli yeniliklerin yaşandığı bir zamandayız. Ancak kullanıcıların korunması adına, bu yenilikler SEC’in dijital piyasaları sıkı bir şekilde denetlemesini ve mevcut yasaları uygulamasını zaruri kılıyor.

EtherDelta’nın kurucusu Zachary Coburn emre itaat etti ve 300 bin doların yanı sıra peşin hüküm faizi olarak 13 bin dolar ve ceza olarak 75 bin dolar ödemeyi kabul etti. Ancak SEC’in bulgularını kabul etmedi veya reddetmedi.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar