X


Kumarbaz, Tacizci, Hırsız: 500 ETH Çalan Arjantinli Ne Kadar Ceza Aldı?

Bir kripto para soygunu daha hüsranla sonuçlandı.
09:00
26 Kasım 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

36’lık Arjantinli Héctor Matias Predilailo, Aralık 2017’de Mercury Dash isimli kripto para cüzdanı ve borsasından 500 ETH çaldığı iddiasıyla 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme belgelerine göre ilk kez bir Arjantinli kripto paralarla alakalı olarak tutuklandı. Yüksek Adalet Mahkemesi yargıcı María Susana Gutierrez “hack yapma” ve “sırların ve kimliğin ihlali” suçlarıyla yargılanan Predilailo’nun suçunu kabul etmesi üzerine zanlıyı hapse mahkum etti.

Belgelere göre Predilailo 14-16 Aralık 2017’de Mercury Cash’in sistemine sızarak cüzdanlardan 500 ETH çaldı. O zamanlar ETH yaklaşık 800 dolardan işlem görüyordu, yani suçlu 400 bin dolar değerinde ETH hortumladı.

Belgelerde Arjantinli’nin platformun sistemine girebildiğini fark etmesinin ardından eklediği kötü amaçlı kodla kullanıcıların cüzdanlarını takip edebildiğini ve bu yolla fon çaldığı belirtiliyor. Ayrıca Arjantinli, IP adresini saklamak için VPN (Virtual Private Network) kullanmış. Ancak kaç kullanıcının hırsızlık vakasından etkilendiğine değinilmiyor. Belgelerde daha sonra Arjantinli hakkında şu ifadeler ekleniyor:

Bunun yanı sıra bilgisayar manipülasyonuyla (web tarayıcısıyla şüpheli sayfanın koduna olası erişim) ve geçerli bir yetkiye sahip olmadan, ekonomik olarak değer biçilebilir içeriğe sahip bir varlığın (sanal para) transferini mağdura zarar vererek ve kendi yararı için gerçekleştirdi.

Predilailo’un cinsel şiddet (taciz) gerekçesiyle halihazırda 6 aylık hapis cezası çektiği bildirildi. Mahkeme huzurunda kumarbaz olduğunu deklare eden Arjantinli ‘yürüyen tehlike’, nihayet profesyonel yardım almaya hazır.

Kaynak: cryptoglobe.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER