X

Şaşırtıcı Veriler: Bitcoin (BTC) Arzını Kimler Kontrol Ediyor?

Ortaya çıkan son verilere göre arzın %31,4’ü üç yıldır hareket etmiyor.
09:51
1 Ekim 2020

Son zamanlarda ortaya çıkan grafiklere bakıldığında Bitcoin’in (BTC) yatay bir çizgide seyrettiği görülüyor ve bu sebeple ne analistler ne de yatırımcılar BTC’nin kısa vadeli görünümü hakkında net tahminlerde bulunamıyor. Bitcoin’in 10.200 ile 11.200 dolar bandında işlem görüyor olması yatırımcıların da kafasının karışmasına sebep oluyor.

Ayrıca lider kripto para biriminin alım-satım hacmi de son zamanlarda düşüyor. Bu da yatırımcıların beklemede olduğunu ve herhangi bir hamle yapmadan manzarının netleşmesini bekledikleri anlamına geliyor.

Bitcoin HODL’ları

Uzun vadeli yatırım yapanlar olarak nitelendirilen Bitcoin HODL’larının lider kripto para birimi arzının büyük çoğunluğunu yönettiği ortaya çıktı. Bu da analistlere göre, büyük bir artış sinyali olarak yorumlanmalı. Ayrıca bu durum, küçük bir aktif yatırımcı grubunun son fiyat hareketlerini tetiklediğini gösteriyor.

Kripto para analiz platformu Glassnode’un Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderiye göre, Bitcoin arzının %63’ten fazlası 1 yıldan uzun süredir hareket etmiyor. Ayrıca arzın %31,4’ü üç yıl gibi çok uzun bir süredir hareket etmiyor. Yani 5,8 milyon BTC üç yıldır hareketsiz bir şekilde duruyor.

Artış Sinyali

Analistlerin büyük çoğunluğuna göre bu durum bir yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor. Çünkü bu durum yatırımcıların çoğunun uzun vadeli yatırım olarak Bitcoin’i değerlendirdiğini gösteriyor. Fonların 3 yıldır hareket etmiyor oluşu da aslında uzun vadenin zamanın yakında dolacağı ve lider kripto para biriminin artışa geçeceği şeklinde yorumlanıyor.

Ayrıca uzun vadeli yatırımcıların yakın zamanda bir satış yapmayı düşünmedikleri ve bu sebeple piyasada büyük bir satış baskısının oluşma ihtimalinin çok düşük olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Dolayısıyla uzun vadede Bitcoin fiyatında artış bekleyen yatırımcılar, hareketsiz kalmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar