reklamı kapat

Sanat Start-Up’ı 7 Milyon Doların Üzerinde Fon Topladı

Blockchain temelli bir sanat start-up’ı olan Artory, büyük miktarda yatırım aldı…
17:00
23 Nisan 2019

Blockchain temelli sanat kayıt start-up’ı Artory A serisi fonlama turunda, 7 milyon doların üzerinde yatırım topladı. 22 Nisan’da Art Newspaper’da yayımlanan bir habere göre, yatırım yapan firmalar arasında sanatla alakalı büyük şirketler de bulunuyor.

Yatırımcılar

Kullanıcıların kaynak ve unvan verilerini takip etmelerine olanak sağlamanın yanı sıra sanat eserlerinin satışlarının izlenmesine de izin veren bir platform olarak tasarlanan Artory’nin yaklaşık olarak 7,3 milyon dolar fon topladığı belirtiliyor. Yatırımcılar arasında İsveçli müzik platformu Spotify’ın arkasındaki isim 2020 Ventures, Amerikalı lojistik firması Postmates ve lüks mallar satış platformu The RealReal yer alıyor.

Artory’nin kurucusu Nanne Dekking toplanan yatırımların, kayıt verilerinin ve platformun işlevselliğinin geliştirilmesinde kullanılacağını dile getiriyor. Bununla beraber Dekking, “her sanat eserinin arkasındaki bilgilerin derinliğini göstermek amacıyla kontrol edilmiş, kesin ve kolayca ulaşılabilen bir şey” yaratmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

Öte yandan 2020 Ventures kurucu ortaklarından David Williams Art newspaper’a yaptığı açıklamalarda firmasının, geniş yelpazede katılımcının bulunmasına imkan veren ve işlemler için büyük piyasalar sunan platformlara ilgi duyduğunu belirtiyor.

Bunun aynıda mart ayı sonlarında Artory, 4000’den fazla uluslararası müzayede evinin satış bilgilerini içeren bir veri tabanına sahip olan Auction Club’ı satın aldığını açıklamıştı.

Blockchain ve Sanat

Blockchain’in finansla beraber birçok sektörde kullanıldığını biliyoruz. Blockchain teknolojisinin sanat alanında kullanılması da aslında çok yeni bir durum değil. Özellikle verilerin ve telif haklarının korunmasında Blockchain’in sanatçılara büyük faydalar sağlayabileceğini birçok isim dile getiriyor.

Ethereum kurucu üyelerinden ve ConsenSys CEO’su Joseph Lubin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Blockchain teknolojisi sayesinde aracıların ortadan kalkabileceğini ifade etmişti. Lubin, sanatçıların artık Blockchain’den faydalanmaya hazır olduklarını da belirtmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun