reklamı kapat
  • BTC  :  33.921,09 ₺
  • ETH  :  2.087,34 ₺
  • BCH  :  3.910,94 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • BTC 33.921,09
  • ETH 2.087,34
  • BCH 3.910,94

Samsung’dan Yeni Blockchain Projesi

13 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalar dizisinde bir de blockchain projesi planını duyurdu: Nexledger platformu.

Korean Herald’ın konuyla ilgili yaptığı haberde proje bulut sistemi altyapılı bir blockchain platformu olarak tanımlanıyor. Ancak CoinDesk’in ulaştığı bilgilere göre Samsung bu yeni projesiyle giderek artan konsorsiyumlu iş modelini hedefliyor olabilir.

Samsung’un Nexledger ismine yaptığı marka başvurusunda projeden, konsorsiyum oluşturmak için özel olarak oluşturulan izinli bir blockchain sistemi olarak bahsediliyor. Yazıda Nexledger şu sözlerle ifade ediliyor:

“Kesin olarak güven duyulamayacak belirsiz node’lardan olası erişimi engellemek adına yalnızca ve yalnızca güvenilir katılımcılardan oluşan izinli blockchain modeli üzerine kurulu bir platform.”

Konsorsiyum modeli, potansiyel rekabetçilere dağıtımlı defter çözümüne erişim olanağı sunarak blockchain ağ etkilerini optimize etmeyi ve tarafların yalnızca bir işlem için gereken verilerin görebilmesini sağlıyor.

Diğer bankalar ve farklı türden şirketlerin gruplaşarak oluşturduğu R3 ve Hyperledger gibi projelere benzer olarak Nexledger da birçok yönüyle uygulanabilir bir çözüm görüntüsü veriyor.

Marka başvurusunda tanımlanan diğer fonksiyonlar arasında finansal hizmetler için smart contract’lar, sadakat programı ve finansal hizmetler için doğrulama gibi maddeler bulunuyor.

ZDNet’in haberine göre ise doğrulama sürecinin bir parçası olarak, bilgisi aynı zamanda blockchain’de de kaydedilecek biyometrik onay, bu fonksiyonlar arasında yer alabilir.

2017’nin Temmuz ayında Samsung Güney Koreli BaaS (bir hizmet olarak blockchain) platformu Blocko’ya yatırım yaptığını açıklamış, aylar sonra ise Linux’un önderlik ettiği açık kaynaklı blockchain konsorsiyumu Hyperledger’a katılmıştı. Planlanan yeni proje hiç şüphe yok ki Samsung’un blockchain’e ilgisinin devam edeceğine dair bir ipucu niteliğinde.

loading...