reklamı kapat
  • BTC  :  33.921,09 ₺
  • ETH  :  2.087,34 ₺
  • BCH  :  3.910,94 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • BTC 33.921,09
  • ETH 2.087,34
  • BCH 3.910,94

ABD’li Banka Başkanı Blockchain’i Övdü

13 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Philadelphia Federal Rezerv Bankası başkanı bu hafta yaptığı konuşmada blockchain teknolojisi ile yapılabileceklere dair konuştu.

Pennsylvania Üniversitesi mühendislik bölümü öğrencilerinin katılımıyla yapılan “Finansal Teknoloji: Devrim mi Evrim mi?” başlıklı konuşmada Philadelphia Fed başkanı ve CEO’su Patrick Harker blockchain teknolojisini “muhteşem bir potansiyeli” olduğu gerekçesiyle övgüler yağdırdı.

Bunun yanı sıra Harker, bankaların ve finansal kurumların gelecekte blockchain’i daha efektif bir risk yönetimi için kullanabileceklerine inandığını ifade etti. Harker konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Ancak benim bakış açıma göre blockchain’in gerçek kıymeti doğrulama fonksiyonu, sanal para dağıtımı değil. Sanal olarak veri depolama alanı sunan dağıtımlı bir deftere sahip olmanın her iş kolu için risk yönetimi alanında müthiş yan getirileri bulunmaktadır.”

Harker’ın kurduğu cümlelerden blockchain’in mevcut yükümlü kişilerin eninde sonunda kullanacağı bir platform olacağına inandığı anlaşılıyordu.

Örneğin, konuşmasının bir yerinde finansal teknoloji şirketlerinin güvenilir üçüncü tarafları ve para komisyoncularını asla tamamıyla aradan çıkaramayacağı yorumunda bulundu.

“Benzer bir şekilde, finansal teknoloji dünyasında ne olursa olsun yine de bir para komisyoncusuna ihtiyacınız vardır. Roller değişebilir veya dönüşebilir ancak birilerinin fonların ve kredinin kaynağı olması gerekir.”

Bunların dışında Harker, dijital paraların hükumetlerin alanının dışında işleyebilmesi hususunda görece olumsuz bir tavır takındı.

“Bir diğer taraftan, dijital parada fark edeceğiniz şeylerden biri de değerinin nasıl vahşice sallanabildiği. Sorulması gereken soru ise şu: ‘Hiç hükumet parası olabilecek kadar kullanılacak, o denli istikrarlı bir dijital para birimimiz olacak mı?’”

Harker konuşmasının devamında hususi dijital paraların daha büyük para kaynaklarını yönetmede yetersiz kalabileceğini belirterek ekledi:

“Hükumetler tarafından basılmadıkları sürece bu soruya cevap muhtemelen hayır, dijital paralar yakın bir zamanda bizim paramızı pist dışına itemeyecek.”

loading...