Reklam

Sahte Token İle Dolandırılmayın! Taklit Projeler Yatırımcıları Dolandırmaya Devam Ediyor!

Ön satış diye katıldığınız şey ilk dolandırılış maceranız olmasın!
19:15
2 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Doların, liranın her türlü paranın sahtesi yapılabiliyor. Böyle bir durum gelişmiş teknolojisi sayesinde kripto paralarda yaşanamaz. Ancak taklit projeleri engellemenin de bir yolu yok. Bugüne kadar sayısız yatırımcı ön satışını beklediği projelerin sahte ön talep sayfalarına yönlendirildi. Satışı başlayacak proje için erken dönemde alım fırsatı sunduğunu iddia eden bu sayfalar çoğunlukla projenin resmi sitesini taklit ediyor.

Ethereum Name Service (ENS) Dolandırıcılarına Dikkat

ENS token yakında dağıtım yapmaya başlayacak. Ancak dolandırıcılar hızlı davranarak sahte sayfalar üzerinden taklit tokenları satmaya başladılar. Ethereum Ad Hizmeti (ENS), Ethereum meraklılarının oldukça ilgi gören bir girişimidir. Ethereum adreslerinin alan adları olarak kullanılmasına izin veren merkezi olmayan bir alan adı kayıt şirketi olarak düşünebiliriz.

Dün yeni bir DAO modeline geçiş duruldu. Fakat token dağıtımı başlamadı. Ethereum (ETH) geliştiricisi Jeff Lau tarafından paylaşılan uyarıya göre dolandırıcılar talep toplamaya çoktan başlamış. Ethereum Name Service‘in tokeni ENS henüz piyasa sürülmemiş olmasına rağmen taklitleri yoğun ilgi görüyor. Jeff taklit tokenlara sahip tüm likidite havuzlarının dolandırıcılık yaptığını söylüyor.

ENS Token Dağıtımı Ne Zaman?

Lau, ENS‘nin bir hafta içinde yayına gireceğini ve 31 Ekim 2021’de alınan anlık görüntüye göre dağıtılacağını açıkladı. Buna göre şu an ENS Token almak için yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmuyor.

Ethereum (ETH) kullanıcılarının işin kolaylaştıran ENS (Ethereum Name Service) cüzdanları birer internet adresine çeviriyor. Örneğin abc.eth diyerek cüzdanınızı isimlendiriyorsunuz. Gönderici kolayca cüzdan bilginize ulaşabiliyor, nihayetinde onlarca karakteri aklınızda tutmanız da gerekmiyor. İnternetin ilk döneminde insanlar IP adresleriyle sitelere ulaşabiliyordu. Sonrasında domain kavramı oluştu ve daha kolay erişim sağlanabilir hale geldi. Telefon numarasına benzeyen IP adresleriyle halen internet sitelerine erişiyor olsaydık işimiz ciddi anlamda zorlaşabilirdi.

Bu dolandırıcılık modeli yakın zamanda Ardana için de uygulandı. Birçok sahte internet sitesi ön satış yaptığını iddia ederek yatırımcılardan para topladı. Dolandırıcıların kurbanı olmamak için duyuruları her zaman projelerin doğrulanmış sosyal medya profillerinden veya internet sitesinden takip edin. Sahte internet sitelerinin yanı sıra sahte telegram grupları da oluşturuluyor ve evet buna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar