reklamı kapat

Rusya’ya Dev Kripto Para Madencilik Tesisi

14 Nisan 2018
 • Ömer UçarÖmer Uçar

Rusya’daki en büyük kripto para madencilik tesislerinden birisi Sibirya’nın Krasnoyarsk Krai adı verilen bir bölgesine inşa edilecek. Yerel bir haber ajansı olarak bilinen TASS tarafından yayınlanan bir habere göre Rusya’da faaliyetlerini sürdüren kripto para madencilik şirketi BitBaza’nın genel müdürü Daniel Zakomolkin bu durumu doğruladı.

Zakomolkin bölgenin sahip olduğu “enerji perspektifinden ve düşük enerji ücretlerinden” dolayı seçildiğini ifade etti. Altyapı çalışmalarına yönelik yapılan yatırımların 3 milyar ruble’yi yani 48 milyon doları bulacağını öngördüğünü belirten Zakomolkin konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Bölgede Rusya’nın sahip olduğu en büyük kripto para madencilik tesislerinden bir tanesi kurulacak. Bu proje aracılığıyla madencilik faaliyetlerine göre daha büyük bir likiditeye sahip bir ürün meydana getirmek amaçlanıyor. Buna göre projenin stratejik bir niteliğe sahip olduğu sonucuna varılabilir. Krasnoyarsk elektrik enerjisinin oldukça bol olduğu bir bölge olarak bilinir. Bölgede yer alan sektörel bir park olarak bilinen Divny’nin kontrolüne verilmiş üç farklı elektrik hattı bulunuyor.”

Ayrıca Zakomolkin sözü geçen kripto para madencilik tesisine ait işlemci bloklarının Divny endüstriyel parkı içinde bir aydan uzunca bir zamandır yapım halinde olduğunu bildirdi. Tesisin başlangıçta 10MW güç tüketmesinin beklendiğini ifadelerine ekleyen Zakomolkin sonradan bu miktarın 120MW’a kadar artırılacağını iddia etti.

Proje aynı zamanda Sibirya Devlet Universitesi’nden mezun olan uzmanları da kapsamına almayı hedefliyor. Buna göre bu uzmanlar aracılığıyla madencilik süreci esnasında üretilen ısı termal bir güce çevrilecek ve meskun mahallerin ısınması için kullanılacak.

Öte yandan Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilileri dijital para birimlerine yönelik yapılan madencilik faaliyetlerini yasa dışı yollarla yapan iki kişiyi Rusya’nın Orenburg kentinde tutuklamıştı. Tutuklanan ikili yakalanmadan önce milyonlarca kilowatt değerinde elektriği madencilik işlemleri için yasa dışı olarak kullandı. Yetkililerin yaptığı aramalar neticesinde bölgede yer alan bir trafoya bağlı halde 6000 farklı madencilik cihazının olduğu tespit edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


 • ali uğur gücüyener
  7 ay önce

  Kaç para gerekiyor

  5
 • ali uğur gücüyener
  7 ay önce

  Ne olacak bu

  4
 • ali uğur gücüyener
  7 ay önce

  Nedir bu bit coin

  5
 • Ali Uğur Gücüyener
  7 ay önce

  Bilgi gönderiniz

  4